"Mekanın ruhuna göre konsept yaratmaya çalışıyoruz"

17 Ekim 2016

Peki tarzınızı ve tasarım felsefenizi nasıl tanımlarsınız?

RH: Biz daha çok mekana göre konsept yaratıyoruz. Örneğin, Old English Pub’ın tasarımı tamamıyla  klasik. Çünkü ‘pub’ dediğinizde aklınıza tamamen klasik bir yapı geliyor. Konforist Edu.Suites gibi yeni bir marka yarattığınızda ise kendi tarzınızı mekana yansıtabiliyorsunuz. Bu projede bir öğrenci yurduna uygun olacak şekilde genç, dinamik ve modern bir tarz yakalamaya çalıştık. 

Old English Pub Bağdat Caddesi

Old English Pub Bağdat Caddesi

Evet, hem klasik hem de modern stilde mekanlar tasarlamışsınız. 

RH: Bir iç mimarın görevinin müşterisine ayna tutmak olduğunu düşünüyorum. Bir ev tasarlarken de içinde yaşayanların hayallerini inşa etmeye çalışıyorum. Benim için önemli olan insanların kendi tarzlarını keşfetmelerini sağlamak ve onların hayallerine ayna tutmak. Kendi tarzımı yaratıp sürekli bunu mekanlara empoze etmek gibi bir niyetim yok. Bu şekilde insan sürekli kendini tekrar edermiş gibi geliyor bana. Örneğin, Zaha Hadid’in çok net bir tarzı var. Bu belki de bir avantaj. Onun tarzını beğenen onun müşterisi oluyor.   

Yani kısaca ‘Bizim tarzımızı ve tasarım felsefemizi mekanın ruhu belirliyor’ diyorsunuz. Doğru mu? 

RH: Evet, çünkü ben klasik mekanlardan da çok zevk alıyorum, modern bir şey de tasarlamaktan da. Fütüristik bir mekan tasarlamak da ilgimi çekiyor. 

Old English Pub Bağdat Caddesi

Old English Pub Bağdat Caddesi

Bu durumda herhangi bir projeyi geri çevirdiğiniz olmamıştır herhalde?  

RH: Yok, olmadı. “Bu benim tarzım değil” diye geri çevirmeyiz ama kafa yapısı bize hiç uymayan biriyle de çalışmamız pek mümkün olmaz. 

Old English Pub Bağdat Caddesi


Renda Helin Çilalioğlu Çizer ve Çağın Çizer ile
Tasarım Ekibi ile
İlişkili İçerikler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :