Le Corbusier Paris'ten Bildirirse...

01 Nisan 2009

mekanar.com'un bölümlerinden biraz bahsedebilir misiniz?

mekanar.com 6 modülden oluşuyor. Ben bölüm yerine modül kelimesini tercih ediyorum. Çünkü birbirini tamamlayan parçalardan oluşuyor site. Bunlar "etkinlik", "yazı", "saptamalar", "yarışma", "proje" ve "boş oda" modülleri.

Etkinlik modülünde kendi yaptığımız etkinlikler hakkında duyurular yapılıyor. Örneğin Temmuz ayında Kent Modernleşme Gezileri adı altında Amsterdam ve Rotterdam'a bir gezi düzenliyoruz. Bu gezinin bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Yine etkinliklerin sonuçları ve ürünleri de burada yayınlanacak.

Yazı modülü ayda 2 ya da 3 kez güncellenecek. Yayın politikamız çerçevesindeki makaleler burada yayınlanacak. Mümkün olduğunca sadece mimarların değil diğer disiplinlerden insanların da yazılarına yer vermek istiyoruz.

Saptamalar modülü benim en sevdiğim yer sanırım. Sloganı "önyargılı, taraflı ve modernist sayfa." Mimarlığa modern dünyaya kendi iğneleyici ve ironik dili ile bakıyor. Mesela Le Corbusier bizim köşe yazarımız. "Le corbusier eğer bugün yaşasaydı mimarlığa ve modern dünyanın sorunlarına nasıl bakardı" dedik ve O'nun ağzından "Le Corbusier Paris'ten Bildiriyor" diyerek köşe yazıları hazırlıyoruz. Saptamalar'ın alaycı bir üslubu olacak. İnsanın kendisi ile dalga geçebilmesinin önemli bir meziyet olduğunu düşünüyorum.

Yarışma modülünde yılda 2 ya da 3 kez yarışma açmak istiyoruz. Bunlar küçük, internet üzerinden emek değil düşün yoğun yarışmalar olacak. Proje modülünde özellikle kavramsal nitelikte çalışmalar yayınlanacak.

Boş Oda içinse kavramların dünyasına açılan kapı diyoruz. Boş Oda, bilginin bu kadar çok üretildiği ve hızla tüketildiği bir dünyada kavramların her disiplin içinden ne anlama geldiği, bir kavramın nasıl doğduğu ve nasıl değiştiği, anlamının kullanıldığı yere göre ne kadar değişken olabileceği düşüncesi üzerine kuruldu.

mekanar.com ekibinden bahsedebilir misiniz, peki?

Şimdilik 10 kişilik bir ekibiz. Zamanla ekibin çoğalacağını ve zenginleşeceğini düşünüyorum. Daha öncede belirttiğim gibi çoğu önceden tanıdığım ya da Proje Dikdörtgen esnasında tanıştığımız insanlar. Disiplinler arası bilgi alanı sloganına uygun olarak ekipte mimar, grafiker ve sosyal bilimlerden insanlar var. İsimlerini sayman gerekirse Emin Balkış ve Caner Bilgin yardımcı koordinatör, İlke Tekin etkinlik, Deniz Mallı Boş Oda modül koordinatörleri, Pelin Çetken ve Okan Aydoğu editörlerimiz, Eray Makal ve Yasemin Uğurlu hem mekanar.com'un grafik tasarımını yaptılar hem de birikimleri ile bize katkıda bulunuyorlar. Level 9'dan Mustafa Kısa'da sitenin teknik danışmanlığını yapıyor.


Hakkı Yırtıcı ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :