"Konforist Edu.Suites'de hem bireyselliği, hem sosyalliği önemseyen bir tasarım anlayışından yola çıktık"

17 Ekim 2016

Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu

Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu projesiyle International Property Awards’ı kazandınız. Bundan bahsedelim mi biraz?

RH: Biliyorsunuz, International Property Awards’ın Türkiye’deki ‘5 Yıldız’ ödülünü aldıktan sonra Avrupa ve Dünya Ödülleri’ni kazanmaya hak kazanıyorsunuz. Bu ödülden sonra 2015-2016 yılında Konforist Edu.Suites projesiyle International Property Awards’ın ‘Public Service Interior’ ve ‘Public Services Development’ dallarında ‘Best Europe’ ve ‘Best International’ ödüllerini kazandık. 

Bu ödülü kazanmanızdaki en büyük etken neydi size göre mimari anlamda? Bu projeyi diğerlerinden farklı kılan, öne çıkaran nedir?

RH: Mimari anlamda hem bireyselliği, hem sosyalliği önemseyen bir tasarım anlayışından yola çıktık. Burası bir rezidansta bulunan her türlü konfora sahip. O nedenle de diğer yurtlardan ayrışıyor. İçinde havuzu, saunası, sineması, etüt odası, mini marketi olan bir yurt düşünün. Her gün odanız temizleniyor ve düzenli olarak çarşaflarınız yenileniyor. Bunlar için aidat ödemek zorunda da değilsiniz. Türkiye’de ilk kez bu kadar kapsamlı bir yurt yapılmış oldu. Dolayısıyla da çok fazla ilgi gördü. Gençlerin burayı evleri gibi benimsemelerini sağlayacak bir ortam yaratmaya çalıştık. Öğrenciler rahatlıkla dersini çalışacak ve sonra da sporunu yapabilecek. Rahatsızlandığında revire başvurabilecek. 

Ama sonuç olarak tüm bunlar oda fiyatlarına yansıyor, öyle değil mi? 

RH: Hayır, aslında yansımıyor. Bunların hepsi ücretsiz ve oda fiyatlarının da diğer yurtlara kıyasla arasında öyle çok büyük bir uçurum yok. Proje geliştiricisi sürümden kazanıyor. Bu odalar yazın bile rağbet görüyor, hiç boş kalmıyor. Şu anda yurt kiralama alanında inanılmaz bir rekabet var. Tasarım unsurları ve sunulan hizmetler bu rekabette sizi farklı bir noktaya taşıyor. 

ÇÇ: Artı bir de burada sosyalleşebiliyor ve bir arkadaş çevresi oluşturuyor. Devlete ait ya da özel yurtların eski yapılanmalarında bu saydıklarımızın hiçbiri yok. Dolayısıyla mekan içinde sosyalleşebilmeleri de mümkün değil. Sosyal çevre oluşturabilme de artık önemli bir kriter. 

Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu

Peki bu projenin kariyeriniz açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilir miyiz? 

RH: Kesinlikle, söyleyebiliriz. Normalde daha çok kafe ve restoran tasarımı üzerine yoğunlaşmıştık. Örnek daire ve ev projeleri üzerinde de çalışıyorduk. Konforist Edu.Suits’le bir yapının hem mimari hem de iç mimari projesini ilk kez tamamlamış olduk. Bu projenin bize ödül kazandırmasıyla çoğunlukla yurt projelerinden talep gelmeye başladığını söyleyebilirim. Sanırım son zamanlarda biraz ‘yurt mimarı’ gibi olmaya başladık, dünyanın birçok yerinden bize ulaşanlar oluyor, “Biz de böyle bir yurt yapmak istiyoruz kendi ülkemizde, bize danışmanlık verebilir misiniz?” diye soruyorlar. Buraya gelip projeyi gezmek isteyenler de oldu, teklif verdiğimiz firmalar da…  

 Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu

Evet, bir projede fark yaratmak önemli… Sizin imzanız haline dönüşüyor. 

RH: Evet, diğer projeleri bilmiyorum ama bu yurt projesiyle gerçekten de farkımızı ortaya koymayı başardık galiba.

 Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu

Bunun dışında ne tarz projeler üretmek size zevk veriyor?

RH: Ben yurt yapmayı seviyorum açıkçası… Kafe ve restoran yapmaktan da çok büyük keyif alıyorum. Ev projeleri ise süreç uzadığı için biraz daha sıkıntılı olabiliyor. Bir evin tasarımıyla bir yurt projesinin tamamlanma süresi neredeyse aynı olabiliyor.

Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu

Konforist Edu.Suites Kız Öğrenci Yurdu

Çünkü ev sahibiyle daha detaylı çalışmak gerekiyor ve süreç uzuyor değil mi?

RH: Evet, tabii. Ortak bir noktada buluşmak ve karar vermek süreci uzatıyor. 

Konforist Edu.Suites Erkek Yurdu

Bizimle paylaşmak istediğiniz ilginç bir anekdot var mı? 

RH: Evet, babamla ilgili bir anım var. Bir keresinde yurtdışından gelen misafirlerimizi gezdirirken kendisi de bize katılmak istedi. Konforist Edu. Suites’i görünce babam dönüp bana “Burayı gerçekten sen mi yaptın yani şimdi?” diye sormuştu. İnanamamıştı gerçekten. Aslında başından sonuna kadar ne kadar zor bir süreç yaşadığımızı bilmesine rağmen. Kadın mimarların kendini kanıtlaması gerçekten de çok zor oluyor. O yüzden ben kadın mimarların hepsine çok saygı duyuyorum.

Konforist Edu.Suites Erkek Yurdu

Konforist Edu.Suites’in mimari tasarımını da siz üstlendiniz değil mi? 

RH: Evet, bizim hocalarımızın hepsi ODTÜ’lüydü, bizi neredeyse birer mimar gibi yetiştirdiler. Ama tabii bu statiği bildiğim anlamına gelmiyor. İşin teknik kısmından bahsetmiyorum. Bir imza yetkim de yok. Ama birlikte çalıştığımız mimarlar var, onlarla bu işi zaten çözüyoruz. Bir iç mimarın mimarlık yapmasının ne kadar doğru olduğu da belki tartışılabilir. Bunun tam tersi, iç mimarlık yapan mimarların da tartışılabileceği gibi.  

Bu konudaki bakış açısı artık değişiyor. Günümüzde mimarlık yapan çok ünlü tasarımcılardan söz etmek mümkün. 

RH: Aynen, işin tekniğini çözmek kolay aslında. Önemli olan tasarım gücü. Bir de vizyon sahibi olmak önemli. Biz o vizyona sahip olduğumuza inanıyoruz. Bizim ileride kendi markamızı yaratmak gibi hayallerimiz var.


Renda Helin Çilalioğlu Çizer ve Çağın Çizer ile
Tasarım Ekibi ile
İlişkili İçerikler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :