"İsim koyma oyunu"

04 Haziran 2009Sondan başlayalım, işlere isim koyma oyunu nasıl ortaya çıktı?


 Ben sergimi kendimi daha iyi ifade etmek adına farklı bir disiplinle pekiştirmek istiyordum, aslında bu anlamda bir video-art da hazırlamak istemiştim, ama zamanım yetmedi.
Sergiye çıkacak olan işlerimin çoğunu tamamladıktan sonra, Kerem Kurdoğlu ile konuştum. Farklı bir disiplin aracılığıyla işlere, onların özelliklerini ortaya koyacak başlıklar koymak istediğimi söyledim. Kerem tamam, dedi ve sonra da atölyeme geldi. Ben çalışıyorum, O işlere bakıyor. Uzun uzun bakıyor ve bir şey yazıyor. Merak ediyorum ne yazdığını, ama aslında ortada yazdığı pek bir şey de yok. Çaktırmadan bakıyorum.(Gülüyor) Sadece bir kaç satır var kağıtta.

En sonunda Kerem "bitti" dedi. Bir işim için yazdığı dört  şıkkı gösterdi ve isim koyma oyununu anlattı. Baktım Kerem'e ve hakikaten O'na sarılıp  ağladım mutluluktan. Bu fikir işlerime çok uygundu çünkü. Benim işlerim, bakan herkese farklı şeyler çağrıştırıyor. Hatta insanın o anki ruh haline göre bile değişiyor işlerin kişilere çağrıştırdıkları. Dolayısıyla Kerem'den bütün işler için başlık seçenekleri yazmasını istedim, ama serginin ismi belli değildi. O sırada da benim aklıma "e) Hiçbiri" geldi. Böylece, işlerin her birinin dört şıklı isim seçeneğine sahip olması ve serginin isminin de e) hiçbiri olması, işlerin herkese göre farklı anlamlar taşıma özelliğini çok iyi ortaya koydu bence ve Kerem sergiye çok şey kattı.İşlerin ismi sizin için e) hiçbiri mi, peki?

Evet, işlerin çoğunda için e şıkkı geçerli. Hatta bazı işlerde, Kerem bunu nasıl görmemiş, dediğim bile oldu. Bence kadar açık ki çünkü! Bazı işler için de öyle şeyler yazmış ki, "acaba?" diyorum. Katerina ile Gülnihal nerede bu sergide, diyorum. (Gülüyor)

Serginin hazırlanış sürecinden bahsedebilir miyiz biraz?

Malzeme, zor bir malzeme ve ancak belli aşamadan sonra süreç hızlı ilerleyebiliyor. Dolayısıyla sergi iki senede de hazırlandı, diyebilirim, üç ayda da hazırlandı, diyebilirim. Çünkü iki sene önce başladığım işler de var sergide, son bir haftada yaptıklarım da. Ama net bir biçimde cevap vermem gerekirse, sanırım sekiz ay içinde serginin tamamlandığını söylemek doğru olur.

Aldığınız tepkiler nasıl?

Herkes bayılıyor işlere. Satış anlamında düşünecek olursak da serginin üçte ikisi bitti, hatta bazı işlerimin devamı için sipariş aldım.


Alev Gözonar ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :