"İnsanların iyi kötü başlarını sokacakları bir damları vardı"

03 Haziran 2009Taşoluk'tan geri dönen kiracıların durumu nedir şimdi?

Mahalle çözülmüş olsa da insanlar dönüp dolaşıp alıştıkları yaşam ortamının civarına geliyorlar. Taşoluk'tan dönenler de dahil olmak üzere çok sayıda kiracı Karagümrük ve Balat civarına yerleşti, bir kısmının ise Gaziosmanpaşa ve Taşlıtarla tarafında olduğunu biliyoruz. Beş ay içinde 2-3 kez ev değiştiren aileler gördük. Kirayı ödeyemiyor, ha bire kira takıp başka bir eve taşınıyor insanlar. Bu durumun sonu ne olacak?

İddiasının aksine kentsel dönüşüm yoksullara daha iyi bir hayat vaat etmiyor, yaşam koşullarını daha da ağırlaştırıyor. Önümüzdeki altı ay içinde sanırım "sosyal" projenin ilk sonuçlarını göreceğiz. En azından iyi kötü başını sokacak bir damı olanlar, artık kademeli olarak barınaksız kalma riskiyle karşı karşıya. Kentsel dönüşüm bir suç patlaması olması için bütün şartları bir bir hazırlıyor.

Bundan sonra sizin çalışmalarınız ne yönde ilerleyecek peki?

 Her şeyden önce yeni hak sahipliği sürecinin tam anlamıyla sonuca bağlanmasının takipçisiyiz. Kiracılarla aramızdaki bağlantı her bakımdan sona yaklaştığımız şu anda bile sürüyor. Sulukule Platformu projenin rant projesinden yerel halkı orada yaşatma projesine dönüşmesinin hala mümkün olduğunu düşünüyor. Umudunu ve çabalarını sürdürürken, sürecin dört bir yana savrulmuş mağdurlarıyla dayanışmaya da devam ediyor.


Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük ile...
Sulukule Platformu'ndan Aslı Kıyak İngin ile...
Sulukule Platformu'ndan Neşe Ozan İle
İBB KUDEB Müdürü Mehmet Şimşek Deniz ile...
Avukat Hilal Kuey ile...
Erbatur Çavuşoğlu'nun kaleminden...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :