"İnşaat dünyası, kadınların azınlıkta olduğu bir dünya"

02 Temmuz 2010Genelde "mimarlığın mamutları" denilen isimler erkektir. Çok fazla sayıda kadın mimarlık okur; son dönemlerin kadın mezunlarının sayısı erkeklerden fazladır. Ama kadın mimar, ortada çok görünmemeye devam eder. Siz, meslekte iki kadın olmaktan kaynaklanan bir takım sorun ya da avantajlar ile hiç karşılaşıyor musunuz?


Evren A: Kadın olduğumuz için bir-iki kez garip karşılandık. Teklif verdiğimiz biri vardı. Sunuş yapıyorduk ve adam elimizi sıkmadı mesela! Daha muhafazakar bir tipti.

Fatmagül A: Proje ile ilgili soruları bize sormadı!

Evren A: Bizim dönem dönem birlikte iş yaptığımız kardeş ofislerimizden bir tanesinden inşaat ile ilgilenen mimar arkadaş da vardı. Soruları ona soruyordu; sonra o dönüp bize soruyordu falan…

Fatmagül A: Biz söyleyince cevabı dinlemiyordu. Sanki biz Çince konuşuyormuşuz gibiydi; arada bir tercüman vardı resmen…

Evren A: Çok acayipti! Zaten o toplantı, herhalde hayatımızda en sinirlendiğimiz anlardan biriydi ve kapıyı çarpıp çıkmıştık. Gerçekten de inşaat dünyası, kadınların azınlıkta olduğu bir dünya. Böyle şeyler yaşadığımız oldu. Ama çok da ciddi bir dezavantajını görmedik.

Fatmagül A: Bu belki de biraz sizin duruşunuz ile ilgili! Biz at kuyruğumuz, spor pabucumuz ile gidip, "Merhaba" deyip proje üzerinden bir şeyler anlatmaya başlayınca, zaten kimse kim olduğunuzu fark etmiyor.

Evren A: İç mekan işlerinden biri, bir alışveriş merkezinin içindeydi. Bu yüzden de şantiyesi gece 11'den sonra çalışmaya başlıyordu. Şöyle bir an hatırlıyorum: İçerde 15-20 usta, bir de ben… Alışveriş merkezi kapanmış, bir perde çekilmiş ve o perdenin arkasındayız. Ben ise yere çömelmiş, yer kaplamasına dair bir şey çiziyorum. Ben bunları anlattıkça aralarından biri "Keşke ilkokul okusaydım" diyor mesela. Bir an "Evren sen ne yapıyorsun? Nerdesin?" diye düşünerek dehşete kapıldım. Bütün duruma dışarından bir bakın!

Fatmagül A: Üçüncü sayfa haberi: Ukala mimarı alışveriş merkezinde tokat manyağı ettiler! (gülüyorlar)

Evren A: O kadar saçma bir pozisyon ki… İşte bu gibi durumlardan kendinizi bulduğunuz oluyor. Fakat yine o şantiyede elektrikçi bana şöyle bir jest yaptı: Gelip elimi öptü ve başına götürdü. Ve baya 60 yaşında bir adam bu!

Fatmagül A: Avantajı ne olmuş olabilir? Ancak biz "Acaba şunları şöyle düzeltebilir miyiz? Sizin için uygun olur mu?" dedikçe, "Aman efendim! Derhal!" cevabını almak olmuştur. (gülüyorlar)


Açık Ofis'in Öncesi ve 'Şimdi'si
Deneyimleri ve "Başa Çıkma" Yöntemleri
Mesleki Ortam ve Üretim Üzerine...
Mimarlık Dünyasında Kadın Olmak
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :