“Her mimarın sosyal bir duruşu olmalı ve bir projeye evet demeden önce durup düşünmeli”

04 Nisan 2016

Bir mimarın idealist bir bakış açısına sahip olması gerekli midir?

Burcu: Bence gereklidir. Bir keresinde bir otel projesini geri çevirmek zorunda kalmıştık. Bir süre sonra “Sizin bizden istediğiniz işi yapmamıza imkan yok” diyerek yollarımızı ayırdık müşteriyle. Ben kendi adıma mimarların idealist olması gerektiğini düşünüyorum. İşlerimiz yakın çevreden geldiği için biz bu tarz işlerle çok fazla karşılaşmadık açıkçası. Para kazanmak adına insanın kendi çizgisinin dışına çıkmasını doğru bulmuyorum. 

Mimarlık etiği tartışmalı bir konu. “Benim için önemli olan tasarımdır. Bu tasarımın kime ve neye hizmet edeceği benim sorumluluk alanıma girmez” diyen mimarlar da var. Bu anlamda mimarın herhangi bir etik sorumluluk taşıması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Erkan: Kesinlikle taşımalı. Bence herkes taşımalıdır. Mimarlar odası için çalışan çok yakın bir arkadaşımız var. Onunla da sürekli bu konular üzerine tartışırız. Mimarlar Odası’nın politik duruşunu değil, ama bu duruşu abartılı bir biçimde ortaya koyuşunu tuhaf buluyorum. Mimarlar Odası’nın asıl görevi meslektaşlarını korumaktır. Bizi korumadan kenti korumanın çok da bir esprisi olduğunu düşünmüyorum. Ama olayı bireysel olarak ele alırsak kesinlikle her mimarın bir sosyal duruşu olmalı ve bir projeye evet demeden önce durup düşünmeli. Burada ince çizgi var. Kentsel dönüşüm aslında doğru uygulamayla  herkesin faydasına hizmet eden bir kavrama dönüşebilir. Bunun Türkiye’de layıkıyla yapılmıyor olması kavramın kendisinin de kötü olduğu anlamına gelmez. Bu anlamda, kentsel dönüşüm kapsamındaki hiçbir yapıyı yapmam demek de doğru olmaz. Proje alanını, yatırımcıyı yakından tanıyıp yaklaşımı irdelemek lazım. 

Meslek etiği konusunda bir eğitim alınması gerektiğini düşünüyor musunuz? Siz bu konular hakkında tartışır mıydınız?

Erkan: Mimar Sinan Üniversitesi’nde okumanın çok büyük avantajını yaşadık. Hocalarımızın hepsi çok deneyimli ve sosyal duruşları olan insanlardı. Bu konular üzerine okulda herhangi bir ders almadık ama mimari etiğin her zaman tartışıldığı bir sosyal ortam içinde yer aldık. 
 


Ofisin Kurucuları İle...
Tasarım Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :