"Her daim 'obje-ayakkabı'lar tasarlamaya devam edeceğim"

06 Nisan 2010Seni mimarlığı bırakmaya ve modaya odaklanmaya iten şey neydi ve kariyerinde şu zamanda kadar en etkili olan isim kimdi?

RDK:
Odaklandığım şey moda değil, daha ziyade mimarlığın daha küçük ve daha hassas bir seviyesi. Moda her altı ayda bir kendini yeniden icat ediyor, ben etmiyorum! Diğer soruya ise, hayatımda en büyük etkiye sahip insanların arkadaşlarım ve ailem olduğunu söyleyerek cevap verebilirim.

Bir çift United Nude ayakkabısı tasarlarken nereden başlıyorsun? United Nude'a başladığından beri ayakkabı tasarımı yaklaşımında neler değişti?

RDK:
Gerçek yaratım içinizdeki enerjiden ileri gelir. Bazen bir şeyi referans olarak yakalarsınız ama, bunun daha ziyade bir şeylere tutunma arzunuz ile ilgisi vardır. Ben ise ayakkabıları, United Nude işine başladıktan sonra öğrendim. Son dönemdeki tasarımlarım daha normal ayakkabılar olarak gözüküyorlar ve daha dengeliler. Yani bir tasarım nesnesinden çok ayakkabıya benziyorlar. Ama her daim "obje-ayakkabı"lar tasarlamaya devam edeceğim.United Nude ayakkabılarını tasarlarken aklında nasıl bir kadın imajı var?

RDK:
Seksi ve akıllı, akıllı ve seksi.

Tasarımı, rengi veya malzemesinden ötürü özellikle sevdiğin bir çift United Nude ayakkabısı var mı? Peki marka, ileride farklı aksesuar koleksiyonları da çıkaracak mı?

RDK:
Son zamanlarda özellikle siyah deri ve karbon fiber topuklu "Ultra Möbius" beni cezbediyor. O kadar çekici ve hafif ki! United Nude markası, daha çok mağaza açıldığı takdirde kesinlikle farklı ürünlere de yer verecek. Hatta şu anda bir araba üzerine bile çalışıyorum.

En beğendiğin ayakkabı tasarımcısı kimdir? Ve en sevdiğin mimar?

RDK:
Hollandalı ayakkabı tasarımcısı Jan Jansen ve Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer. Her ikisi de aynı benim gibi; gerçek romantikler!2009 ilkbahar/yaz koleksiyonunda kullandığın ve alışılagelmemiş olan ya da özellikle hoşuna giden bir malzeme var mı?

RDK:
Evet, özellikle de ilk kez "Ultra Möbius" ile "Cosmo"da kullandığımız karbon fiber… Bu malzemeler ucuz değil ama çok özeller, çünkü araba parçaları ve çok pahalı spor yatlar üreten kişiler tarafından elde imal ediliyorlar. 2009 ilkbahar/yaz koleksiyonu, United Nude'da şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz en "bitmiş" koleksiyon. Hatta internet üzerinden de satışlarını başlatıyoruz ve alacağı tepkiyi gerçekten heyecanla bekliyorum.

İleride bir moda tasarımcısı/mimar ile ortak çalışma yapmak ve bir giysi koleksiyonu çıkarmak ister misin?

RDK:
Bunu birkaç sene önce yapmayı denedik zaten. Zaman doğru olduğunda yeniden deneyebiliriz. Ama giysi ile ilgili sorun, çok daha sınırlı bir araç olması ve sezona bağlı kısıtlarının çok oluşu.United Nude ile K-Swiss arasındaki ortak çalışmadan da biraz söz edebilir misin?

RDK:
Bu, çok basit bir konsept: Çok ince yapılı ve şık bir spor ayakkabı tasarladık; "K-Swiss Block" ismini verdiğimiz bu şık ürünün bağcıkları yok ve bu yüzden K-Swiss'in halkaları sadece dekoratif hale geldiler. Ayakkabılar aynı zamanda United Nude'un "Block" serisinde kullanılan blok ökçesine sahipler.

United Nude markası hakkındaki gelecek planlarınız ve hedefleriniz neler?

RDK:
Armani kadar ve belki de ondan daha büyük olabilmek. Ama sezgilerimizi, anlayışımızı ya da amaç algımızı kaybetmeden…

Bu röportaj Dazed Digital'de yayınlanan Anna Battista'nın haberinden Türkçe'ye çevirilmiştir.


Nr. 39'dan İpek Yılmaz
CicciCocco Shoes'dan Bilge Köprülü
United Nude'dan Rem D. Koolhaas
Ve Manolo Blahnik...
Boş Zamanlarında Ayakkabı Tasarımına El Atan Diğer Mimarlar...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :