"Gelişen teknolojik ortamda, mimarın kendini yeniden ifade etmesi gerekiyor"

07 Kasım 2008

Günümüzde teknoloji her şeyi olduğu gibi mimarlık yapılan ortamları da etkiledi. Siz bu etkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mimarlık, yüzyıllar boyunca temel meslek olmuştur. Medeniyetler güçlerini mimaride ifade etmişlerdir. Fakat şimdi bilgisayar ve iletişim ortamı öyle bir hale geldi ki, mimarlar kendilerini o ortamda yeniden ifade etmezlerse, mimarlık temel meslek dalı olma özelliğini korkarım yitirecek. Çünkü teknolojinin bağımlısı haline gelme gibi bir durum söz konusu mimarlık için. Artık bütün mimarlık ürünleri sanal ortamda elde ediliyor. Bu durum pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Mimarinin bu durum içinde kendini yeniden ifade etmesi gerekiyor.

 

Teknoloji mimarlığa ne gibi katkılar sağlıyor?

Bir kere günümüzde ölçek değişti. Eskiden yapıların büyüklüklerine bakın. Bir de şimdiki yapıların büyüklüklerine bakın. Eskiden mimarın tek başına becerisi, mimarlık ürününün gerçekleşmesi için yeterliydi. Fakat şimdi ürünler o kadar büyüdü ki, o büyük nesneleri hayata geçirebilmek için mutlaka bir takım araçlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunlar da bilgisayar ve tasarım yazılımları. Büyük ölçekli yapıları bilgisayarla yapmak zorundayız. Masanın üzerinde yapamazsınız artık bu işleri. Bu ortam tasarımcıya ürününü en ince detaylarına kadar önceden görme şansı veriyor. Bütün bunlar mimarlığın duruşunu da değiştiriyor. O yüzden çok önemsiyorum teknolojinin gücünü. Ama henüz mimarlıkta çok iyi kullanıldığını düşünmüyorum.

 

Sizi böyle düşündüren nedir?

Bir kere teknolojiyi üreten ülkeler buna çok daha fazla hâkim. Bizler Türkiye'de hep uyarlanmış teknolojiyle uğraştığımız için hep bir şeye uzaktan bakıp, uzaktan elimizi sürüyoruz.


Yakup Hazan ile Bir Mimarın Hayatı ve Kenti Üzerine
Restorasyon ve Koruma Üzerine...
Çalışanlar ne dediler?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :