Geleceğin Priştinesi

01 Ağustos 2013

Savaş sonrası oluşumlar sadece çarpık yapılaşma ve kazandırılmaya çalışılan 'ışıltılı kapitalist başkent' imajıyla sınırlı kalmıyor. Toplumsal bellekte 'geleceğin geçmişi' olarak yer edinecek anıtlar, temsil gücünü dışavurmak isteyen kesimler tarafından inşa ediliyor. 
  
 Dünyaca ünlü Kosova kökenli İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın memleketi Priştine'de çektiği ‘Shine Ya Light' klibinde, Gençlik Sarayı'nın önünde üzerine oturduğu sarı harfli anıt da bunlardan birisi. Bağımsızlığın simgelerinden olarak görülen ‘Newborn' anıtı post-modern bağımsız Kosova'nın toplumsal belleğinin yeni üyelerinden. Sonrasında bağımsızlığı tanıyan ülkelerin bayraklarına boyandığı görülüyor.


Rita Ora, Shine Ya Light klibinin çekimi sırasında


Newborn anıtı       

Bağımsızlık sonrası tüm temsil gücü ışıltılı kapitalist düzenden gelmiyor elbette. Çoğunluğu Müslüman olan Kosova'da, devasa boyutlarda inşa edilen kutsal yapılar başkent Priştine'ye yeni bir siluet katacak şekilde yükseliyor. Kosova Elektrik Kurumu'nun karşısında, şehrin en büyük bulvarlarından birinin üzerinde konumlanan Azize Teresa Katedrali ve proje aşaması süren Priştine Merkez Camisi  bu eğilimin en bariz örneklerinden... 
 

Yapımı süren Azize Teresa Katedrali


Priştine Merkez Camisi
 yarışmasında finale kalan projeler:  


Bir Kentin Turbo-Urbanism'le İmtihanı...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :