Garanti Galeri + Platform Garanti

08 Mayıs 2009

Sanırım GG ve Platform olarak yapısal bir değişikliğe giderek birleşiyorsunuz?

Doğru, şu anda geçici binamızda ofislerimizi birleştirerek çalışmaya başladık bile.

Neden böyle bir birleşmeye ihtiyaç duyuldu?

Garanti Bankası, her zaman ‘güncel' olanı yakalamak isteyen ciddi bir kurum, kültür ve sanat alanlarında da çok ciddi yatırımları var, biliyorsunuz: GG, Platform ve Osmanlı Bankası Müzesi Arşiv ve Araştırma Merkezi. Banka, sahip olduğu 2 binayı yenileyerek bu kurumlara verdiği desteği yükseltmeyi arzu etti. Mekanlardan biri geçmişte Platform'un sergilerinin açıldığı İstiklal Caddesi üzerindeki bina, diğeri ise OBM'nin Karaköy'deki binası. Bu iki binanın tamamı restore edilerek kurumların buralarda ve biraz daha büyüyerek hizmet vermesi amaçlandı. Böyle güzel bir gelişme sonunda biz de GG ve Platform ile işbirliğimizi daha kuvvetli bir platforma çekmeyi uygun bulduk. Birleşme öyküsü böyle şekillendi…

Bu birlikteliğin odaklandığı konular neler olacak?

Geleceği disiplinlerin kesişim alanlarında görüyoruz. Dolayısıyla tasarım ve sanatın yanına bilim gibi diğer disiplinleri de alarak neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz. Bu bizim için de ilginç bir süreç olacak, bu formatta çalışan başka bir yer aslında dünyada da pek yok. Bu çok yeni bir şey olacak.

Bu birlikteliğin üreteceği projeler, araştırma üzerine temelleniyor. Bu aynı zamanda ithal edilen değil kendimizden doğan, kendi ürettiğimiz projeler anlamına da geliyor... 

Peki, bu işbirliği doğrultuda mekanları nasıl kurguluyorsunuz?

Platformun bulunduğu İstiklal Caddesi'ndeki binayı, az önce söylediğim biçimde, disiplinlerarası projeler üreten dinamik bir merkez olarak kurguluyoruz. Bu binada 4 sergi salonu, 100 kişilik bir oditoryum ve atölye mekanları ile aynı andan birden fazla sergi ve etkinlik yapma olanağımız olacak.

Osmanlı Bankası Müzesi de restore ediliyor. Orada da OBM kendi programlarını sürdürmeye devam edecek. Yanı sıra bizim şu anda üzerinde çalıştığımız Mimarlık ve Tasarım Arşivi ile 3 kurumun ortak ve büyük bir kütüphanesi yer alacak.

Bu yapı kendi içinde kamu ile nasıl ilişki kuracak?

Sergileriyle, yayınlarıyla, kütüphane ve arşiviyle…

İşbirliği ne zaman başlıyor?

İşbirliğimiz başladı bile. Şu anda gelecek programlar üzerine çalışıyoruz. Ayrıca GG ve Platform olarak 1 yıldır "Disiplinlerarası" adını verdiğimiz konferans dizisi devam ediyor. Yenilenen binalarda aktif olarak hizmet vermeye ise muhtemelen 2010'un son çeyreğinde başlayabileceğiz, bu biraz da inşai gelişmelere bağlı.


"Becoming Istanbul" ve Yeni Projeler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :