Pelin Derviş ile...

Filiz YAVUZ / 08 Mayıs 2009
“Becoming İstanbul” kitabının Türkçesinin yayımlanması üzerine buluştuğumuz GG Yöneticisi Pelin Derviş ile kitabın yanı sıra “İstanbullaşmak” sergisinin Bahreyn ve Berlin seyahatlerini ve yeni projeleri konuştuk.

"‘İstanbullaşma' kentin geleneksel kozmopolitizmini yitirip modern kozmopolitizmler üretir hale gelme süreçlerini anlatıyor. Semiyotik bir boşalmayı tanımlıyor" diyor ‘İstanbullaşma' terimi için "İstanbullaşmak" kitabında Uğur Tanyeli ve devam ediyor:

"İstanbul hep İstanbul değildi. Byzantion'du, Constantinopolis'ti, Osmanlı döneminde Konstantiniyye'ydi, İslambol, Dersaadet ve daha bir çok şeydi; ama hiçbir zaman sadece İstanbul değildi. 20. yüzyılın ilk yarısı içinde İstanbul adı dışındakiler tümüyle silindiler. Kent İstanbul oldu. Bu her zaman olduğu gibi bugün de bir ad değişikliğinden fazlasını ifade ediyor."

İstanbul üzerine kafa yoran kurumlardan Garanti Galeri'nin geçtiğimiz yıl Alman Mimarlık Müzesi'nde (DAZ) gerçekleştirdiği "Becoming İstanbul / İstanbullaşmak" sergisiyle eş zamanlı olarak, sergiden bağımsız bir biçimde İstanbul manzarası çizmek amacıyla İngilizce ve Almanca olarak yayımladığı kitap pek çok şeye, ama özellikle "İstanbullaşma nedir?"e yanıt veriyor. Kitap mimarlardan sosyologlara, yazarlardan tarihçilere kadar farklı disiplinlerden pek çok kişinin kaleminden, İstanbul'un içindekilerden yani, kimi "İstanbul" deyince bir çırpıda aklımıza gelen kimi ise düşündükçe bu kentle bağdaşlaştırılan kavramları ve olguları anlatıyor.

Kitabın, Türkçesinin yayımlanması üzerine buluştuğumuz Garanti Galeri Yöneticisi Pelin Derviş ile kitabın yanı sıra  "İstanbullaşmak" sergisinin Bahreyn ve Berlin seyahatlerini ve yeni projeleri konuştuk.

Bu arada yeni projelere Garanti Galeri ve Garanti Platform'un tek bir çatı altında birleştirilmesi de dahil!


"Becoming Istanbul" ve Yeni Projeler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :