Fuksas'ın aynalı sahnesi, antik tiyatronun "ufku"nu açtı

08 Haziran 2012


 Siracusa'daki Antik Yunan Tiyatrosu, foto: Flickr

İtalya'nın Sicilya adasındaki Siracusa kentinde yer alan Antik Yunan Tiyatrosu (the Greek Theatre in Syracuse), her sene önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Son dört yıldır her sezon sahne tasarımı için ünlü bir mimar ile işbirliğine giden Istituto Nazionale del Dramma Antico (INDA), klasik oyunları günümüz seyircisi için daha cazip kılmayı başarıyor.

INDA'nın ilk işbirlikçileri Doriana ve Massimiliano Fuksas (Studio Fuksas), Euripides'in "Medea"sı ile Sofokles'in "Oidipus Kolonos'ta" (Edipo a Colono) oyunları için yaratıcılıklarını seferber etti.

"Gerçeklik aynada gördüğümüz müdür, yoksa onun yansıması mı? Bu ikilemi çözmeyi hiç istemedik, hatta bunu düşünmedik bile… Oysa kökenleri ve temel duyguları anlamada gerekli sihirli elde etmek için her zaman vakit vardır. Görüntünün de ötesinde, ayrılışın esas noktasında..." diyen Massimiliano Fuksas, Medea ve Oidipus için gerçekleştirdikleri sahne tasarımının ardındaki düşünce öğesinin ve ilham kaynağının "ufuk" olduğunu belirtiyor:


"Katarsisten, peyzajdan, yerden ve eylemin ne olduğundan, izleyicinin vicdanından, bugün değil ama dünden bahseden, basit bir ufuk…"

Peyzaj ve sahne zamanla değişime uğradığı için Fuksas'ın tasarımı, etrafta olup biteni yansıtan, dolayısıyla üstünde yansıması yer alan izleyiciyi de olaya dahil eden "içbükey bir bıçak" tarafından sahnelenen kayıp bir ufkun yeniden temsilini arzuluyor.

Krzystoff Zanussi'nin yönettiği Medea'nın kostüm tasarımlarını Beatrice Bordone Bulgari yaparken; Oidipus Kolonos'ta oyununun kostümleri ise Nicola Luccarini tarafından tasarlandı.


Studio Fuksas'ın Medea için hazırladığı eskiz ve modeller ile temsil sırasındaki görüntüler için ilerleyiniz. >>>>>


'Yıldız (mimar) tozu' ile parlayan sahneler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :