Fırat Neziroğlu

12 Ekim 2020

Onaranlar Kulübü ile hep çok eğlenceli buluşmalarımız oldu. Kalamış Parkı örneğindeki gibi renkli gençlerden oluşan kulüp; alternatif, yaratıcı, faydalı işler yapmayı, günlük yaşamın telaşı içinde bizleri anlık uyaranlarla mutlu etmeyi başarıyor.

Nike projesi teklifi geldiğinde, ben de ekibim ile dahil oldum. Nike'ın mottosu "Bizi/Sporu Kimse Durduramaz" yazısı ve bir Nike logosu (swoosh) örgü enstelasyonu ile projede yer alacaktı. Yazının organik, hareketli, bir kâğıda çalakalem yazılmış gibi görünmesini istedim. Dış mekânda yer alacağı için yağmurdan ve güneşten etkilenmeyecek bir iplik seçmeliydim. Hem eskiz tadı verecek hem de dayanıklı esnemeyen bir iplik olmalıydı. Uçurtma ipi yardımımıza koştu.

İskeleler ve merdivenler üzerinde gündüz ısıtan güneşle, akşam üşüten rüzgarla başbaşa dokumaya başladık. 

Basketbol sahasının demirleri arasında fontu birebir uygulamak, özellikle yerden çok yüksekte ve hareket alanımız kısıtlıyken bizi biraz zorladı. Zaman zaman da dokuma alanının büyüklüğü enerjimizi düşürdü ama hep keyifle dokuduk.

Begüm Yazar, Selahattin Şenkal ve Elçin Yaren Çakırlar ile birlikte dokuma kısmını bitirdik.

Swoosh 7 m X 11 cm boyutunda; alanı tanımlayan, isimlendiren, markayı tanıtan kısım olacaktı. Buradaki dokuyu da basketbol sahasının yer kaplamasına uygun olarak örgü tekniği ile yaptık. Aradığımız boyutta şişler bulamadığımız için kendi şişlerimizi ürettik. Hatta alana çok erken saatlerde gidip ağaçların gölgesinde denizi izleyip ördük. Örgü sürecimizde bize Burcu Uydan da katıldı.

Örgüleri alana yerleştirmemiz tam 7 saat sürdü. Örgü sürecini siz tahmin edin :)

Bu alan; mimarlık, endüstriyel tasarım, tekstil ve sporu bir araya getirdi. Bana göre disiplinler ötesi bir iş oldu. Farklı alanların bir arada üretiyor olmasını her zaman kendime çok yakın bulurum.

Uzun zamandır koleksiyonlarımda Türkiye'deki atık tekstillerin geri dönüştürüldüğü iplikler kullanıyorum, üzerine Nike ve Onaranlar Kulübü ile böyle bir projede yer almak müthiş bir deneyim oldu.

Geri dönüşümün ne kadar renkli olabileceği, eğlenceye hizmet edebileceği, yaşamın içine adapte olabileceğinin çok güzel örneklerinden biri Kalamış  Parkı.


Onaranlar Kulübü Proje Tasarım Takımı Görüşleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :