"Elimde kalan tek şey Zuhuri Sokak tabelası"

03 Haziran 2009

Sulukule'yi neredeyse tamamen ortadan kaldıran üç günlük yıkımların ikinci gününde Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük ile buluşuyoruz. Dedesinin, annesinin ve kendinin doğup büyüdüğü evden değil, ama evin bulunduğu "Zuhuri Sokak"tan kurtarabildiği tek şeyin sokağın tabelası olduğunu söylüyor ve devam ediyor:

"15 gündür il dışındaydım.Geldiğimde arkadaşlarımın hepsinin çadırda olduğunu gördüm. İnsanlar sokaktaydı. Ağlıyorlardı. Mağdur olmuşlardı. Sulukule Platformu'ndan arkadaşlar ile gidecek yeri olmayan aileler için 8 tane çadır temin edebildik. İnsanlar perişandı, o hallerini görünce oturup ağladım ben de. Hepsi benim yıllardan beri tanıdığım insanlar. Büyükler benim doğumumu, annemin doğumunu bilirler..."

Şu anda nerede oturuyorsunuz?

Taşoluk'ta kiralık bir ev çıkmıştı bana. 450 milyon kira ödüyorum, 15 yıl sonra ev sahibi olacakmışım!

Taşoluk'taki aileler ne durumda?

Taşoluk'ta kimse kalmadı ki. 325 aile gitmişti, 310 aile geri döndü.

Geri dönen aileler nerede yaşıyorlar peki şimdi?

Bu aileler, evlerini devrettiklerinde kendilerine yaklaşık 10 bir lira verilmişti. O para ile Sulukule civarında ev kiraladılar.O para bitince ne yapacaklar?

Ev sahibi onları evden atacak, onlar da çadır kuracaklar. Bunları söylemek istemiyorum aslında, ama söyleyeceğim: Karagümrük civarında fuhuş, hırsızlık gibi gayrı meşru işlerin artacağına eminim. Daha kötü şeyler olacak.

Sizce ne yapılmalıydı?

Onların "gecekondu" dediği Sulukule'de insanlar dayanışma içinde yaşamlarını sürdürüyorlardı. Onların bu kentsel dönüşümü dedikleri şey bu dayanışmayı da bitirdi. Kentsel dönüşüm böyle olmaz ki! Kentsel dönüşümün, insanların sosyal, kültürel ve ekonomik koşullarını iyileştirmesi gerek. İnsanların evlerini iyileştirmesi, onlara iş bulması gerek. İnsanlar para istemiyor ki, iş istiyor. Bize balık yemeyi değil, balık tutmayı öğret diyor insanlar. Ama bu zihniyet ile bunların kesinlikle olmayacağını anladık. Fatih Belediyesi kentsel dönüşümden rant yaratmayı anlıyor. Bu arada belediyenin başında bu yönetim değil de başka bir yönetim olsa ne olurdu onu da bilmiyorum açıkçası.

Ortak akılla en doğrusunu bulmak gerekiyor, oturup hep beraber Sulukule için neyin daha iyi olacağına karar vermek gerekiyor bence.


Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük ile...
Sulukule Platformu'ndan Aslı Kıyak İngin ile...
Sulukule Platformu'ndan Neşe Ozan İle
İBB KUDEB Müdürü Mehmet Şimşek Deniz ile...
Avukat Hilal Kuey ile...
Erbatur Çavuşoğlu'nun kaleminden...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :