Ekim’de Yeni Mekan, Yeni Proje: Dotbilsar’da ile “Vur / Yağmala / Yeniden”

04 Eylül 2008Yeni projenizden de biraz bahsedebilir miyiz?

"Dotbilsar'da" diye bir proje yapıyoruz. Dotbilsar'da, 9. İstanbul Bienali sergisine de ev sahipliği yapmış olan Bilsar binasının altındaki iki katlı mekanda bir seneye yayılan bir oyun projesi. Mark Ravenhill ‘in "Vur / Yağmala / Yeniden" (Shoot / Get Treasure / Repeat) diye bir oyununu sergileyeceğiz. Bu büyük bir oyun; 18 tane episoddan oluşuyor. Bir radyo oyunu ve diğer 17 kısa oyun, iki ya da üçlü gruplar halinde, bütün sezona yayılarak oynanacak. Prova-oyun-prova-oyun şeklinde yürüyecek. Yaklaşık 35 kişilik bir oyuncu kadromuz var. İlk olarak "Kayıp Cennet" (Paradise Lost) ile "Dün Meydana Gelen Bir Olayda..." (Yesterday An Incident Occured) diye iki kısa oyun bloğu ile başlıyoruz; Ekim'in 16'sında açıyoruz kapıları.

Oyunun Bilsar'da olmasının sebebi ne peki?

Bilsar bizim kuruluş sponsorumuz. Vizyon olarak da sanata bakışı çok önemsiyor. Oyun da, o mekan için tasarlandı zaten. "Kara Tavuk" ile "Kürklü Merkür" burada (Dot'un Mısır apartmanındaki mekanında) tüm sezon oynamaya devam edecek. "Vur / Yağmala / Yeniden" de, her ay orada yeniden prömiyer yaparak, bir sezon boyunca orada devam edecek. Sezon sonunda da hepsi birden 5-6 saatlik büyük bir oyun olarak gösterilecek.

Peki oyun mekanı olarak bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Mekan çok güzel bir mekan zaten. Şöyle denebilir ki, buradaki oyuncu-izleyici mesafesi bile orada zaman zaman ortadan kalkacak. Fiziksel mesafenin ötesinde oyunun kendi içeriğinde de çok heyecan verici, sürprizli yapılar var. Yine Yeşim Bakırküre yapıyor mekanın iç tasarımını. Bence sezonun en önemli oyunlarından biri olacak ve seyircinin de tiyatrocuların da üzerine çok konuşacağına inanıyorum.


Murat Daltaban ile Tiyatro Mekanının Modern Açılımları Üzerine
Dot'un Oyunları, Dot'un Mekanları
Dot'ta Yeni Sezonun Sürprizleri
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :