Dünyanın müzik başkenti

02 Eylül 2014


Viyana denince ilk akla gelen müzik ise kentin her yerinde kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Kentin en kalabalık noktalarında, özel kostümlü konser bileti satıcılarını görebilirsiniz.Viyana, kelimenin tam anlamı ile dünyanın müzik başkenti. Her gece ortalama 10.000 kişi klasik müzik konserine gidiyor. Tabii bunların büyük çoğunluğunu Viyana'yı gezmeye gelenler oluşturuyor.

Her gece onlarca konser salonunda klasik müzikten, operaya pek çok konser veriliyor. Bu kadar çok konser olmasına rağmen salonlara bilet bulmak çok kolay değil.Klasik müziğin en bilinen isimlerinden Mozart'ın 1784-1787 yılları arasında yaşadığı ev bugün Mozart Evi adıyla müzeye dönüştürülmüş. Burada besteciye ait çeşitli eşyalar ve objeler sergileniyor. Hatta "Figaro'nun Düğünü" adlı eserini bu evde bestelediği tahmin ediliyor.

Kentin bir başka ünlü bestecisi olan Mahler için rehberli turlar düzenleniyor. "Mahler'in Viyana'sı" adıyla yapılan turlarda bestecinin yaşadığı, sevdiği ve vakit geçirdiği mekanlar geziliyor.


Bir Viyana Güncesi...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :