Dünyanın ilk borsa binası

17 Ekim 2014

Kentin bir başka özel yapısı olan borsa binası, neredeyse Aizonai'nin simgesi olmuş. Kenti ziyarete gelenlerin en çok merak ettikleri yer burası. Dönemlerin gıda pazarı olan Aizonai Macellum, dünyanın ilk borsa binası olarak ünlenmiş. Bunun sebebi ise duvarlarına kazınmış olan ve ürünlerin fiyatlarını gösteren liste. Roma İmparatoru Diclotian enflasyonla mücadele edebilmek için 301 yılında bu fiyat listesini hazırlatıp, yapının duvarlarına kazıtmış.


        
Bu listede pazarda satılan her şeyin fiyatını görmek mümkün. Kalitelerine göre fiyatlandırılmış şaraplardan, kölelere kadar pek çok mal ve ürün listedeki yerini almış. O yıllarda yetişkin bir erkek kölenin iki eşeğin fiyatına, bir atın ise üç erkek kölenin fiyatına eşit olduğunu buradaki listeden öğreniyoruz. Listenin tam çevirisi Kütahya Kent Müzesi 'nde görülebilir.  

Kentin tiyatrosu ve stadion alanı (stadyum) yan yana inşa edilmiş. Tiyatronun sahne duvarı, stadionla olan bağlantıyı keserek, yan yana olmalarına rağmen işlevleri farklı bu iki yapıyı birbirinden bağımsız kılmış.


         
Aizanoi'den çıkarılan pek çok eser Kütahya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Aizonai'den sonra müzeyi ziyaret etmek, kenti anlamak için tamamlayıcı olacaktır.


İç Ege'nin Kadim Kentine Yolculuk
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :