Direnistanbul'dan bienal protestosu

08 Ekim 2009

11. İstanbul Bienali'nin açılışında, bienali protesto eden Direnistanbul'a bu protestoyu sorduk. Protesto gösterisinin spontane geliştiğini söyleyen Direnistanbul'dan Deniz Özgür şöyle konuştu:

"Biz toplumsal meselelere odaklanırken, karşımıza Koç sponsorluğunda toplumsal duyarlılık yaratmaya çalışan bir sanat formu çıkınca, buna dokunmadan geçemedik açıkçası. Fakat orada çok da doğru anlaşılmadığımızı düşünüyorum. Bizim, bienalde işlerini sergileyen sanatçılara ettiğimiz bir söz olmamasına rağmen, pek çok sanatçı, hatta aktivist olan pek çok sanatçı meseleyi üzerine alındı.

Bizim derdiğimiz orada üretilen işlerle ve söylemle değildi, ama ortada yine de hilkat garibesi bir durum vardı bizim açımızdan. Çünkü orada Koç tarafından bir Komünist Manifesto'nun okunmadığı kaldı. Böyle bir duruma ses çıkarmak zorunda hissettik kendimizi, bir çok meseleye çıkarmak zorunda hissettiğimiz gibi…

Bienal sanatçıların bir kısmı ile birlikte hareket etmişliğimizin de olmasına rağmen, hatta bunlar eylemi gerçekleştirirken bize destek olmalarına rağmen yanlış anlaşılmaları engelleyemedik. Hatta biz dışarıda protesto gösterisi yaparken, küratörler yanımıza gelerek bizi içeri davet ettiler. Fakat biz bu sürecin bir parçası olamayacağımızı söyledik, sadece ‘nanik' yapıp çıktık."


Bienali beğenen de var, eleştiren de...
Gözümüze takılanlar...
Rakamlarla Bienal
WHW ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :