Burada Duyabileceğiniz Tek Koku, Yanınızdan Geçen Fajita Olabilir!

04 Temmuz 2008

 

E. SedaK: O halde, Rainforest'ın arkasında onu besleyen sıradışı makinelerden biraz bahsedebilir miyiz?

ÖzerÖ: Buradaki tüm sistemi çalıştıran merkezi bir ünite var. Bu ünite bir ışık masası ve benzerleri Devlet Tiyatroları'nda, operalarda oluyor. Aydınlatma, gördüğümüz pneumatik hayvanların çalışması, senkronizasyonu, ses efektleri ve müzik için kullanılan çok ciddi bir bilgisayar sisteminden söz ediyoruz. Bu sistem için bir yazılım üretiliyor ve tüm bu bahsettiğimiz ögelere hitap ediyor ve onları yönlendiriyor. O cihazın çalışma prensibi, diğer ögelere bağlanışı, tüm sistemin aksamadan çalışıyor olması gerçekten bu teknik altyapıyı gerektirdi.

E.SedaK: Değinmeden geçemeyeceğim: Buranın gerçekten müthiş bir havalandırma sistemi var...

AdnanS: Rainforest'ta zaten sigara içilmiyor. Burada duyabileceğiniz tek yemek kokusu, yanınızdan başka bir servis için geçen fajitanın kokusu olabilir! (gülüyorlar) Havalandırma sistemlerimiz sürekli kontrol altında; içerideki makinelerimizin filtreleri sürekli değişiyor. Dışarıda da içeride de temiz hava sirkülasyonuna dikkat ettiğimiz için devamlı aynı tazelikte kalabiliyor.

 

 

E. SedaK: Peki böylesi, özellikle de çocuklara yönelik bir mekanın yangın güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

ÖzerÖ: Gördüğünüz yapay çiçek ve yaprakların tamamı yanmaz, daha doğru alev taşımaz özellikteler ve California yangın standartlarına göre sertifikalı ürünler. Malzemenin kendi broşüründe bile bu gösterilmiş. Yaprak alevle temas ediyor, alev kaynağı çekildiği takdirde kendi kendi sönüyor, alevi aktarmıyor. Pneumatik hayvanlarımız ve masa tablalarımız da yangın taşımaz malzemeden üretiliyorlar. Kaya imalatları zaten çimento bazlı ve dolayısıyla her hangi bir problem teşkil etmiyorlar. Bar üstündeki mantar şapka da keza öyle, çünkü fiberglastan imal ediliyor. Ahşap imalatları ise elbette standart.

SinanP: Bence bu iyi bir soru. Çünkü bu düşünülmüş; gerçekten de tüm ürünler Amerika'dan yangın sertifikalı olarak geldi. Alışveriş merkezinin yangın danışmanlığı tarafından da bunların hepsi kontrol edildi; hareketli mobilyalara izin verildi. Mantar bar, gerçekten de büyük ve özel bir fiberglas parçası ve özel olarak hem reçinesi yangına dayanıklı hem de yandığında zehirli gaz çıkarmayan türden bir malzeme.

ÖnderK: Aslında acil çıkış yazılarının yerleri ve yönlerine kadar yangın danışmanının yönlendirmesiyle çalıştık. Zaten bunların yönlendirilmesi ve kontrolü çok önemli işlerdi. Açıkçası burada biz sadece kılavuz olduk. Kafamızdan, sadece keyfiyetten yaptığımız hiçbir iş yok. Tesadüfi bir işimiz de olmadı; bilindik, yazılı-çizili dokumanlarla hareket ettik. Bu anlamda, üçümüzün de mimar kökenli olması bize büyük avantaj sağladı, bilgilerimiz işe ışık tuttu.

 

 

E. SedaK: Böyle bir mekana imzanızı atarken, "Ben yarattım, ben tasarladım"dan ziyade, böyle bir işin teknik anlamda ne denli uç boyutlara taşınabileceğini görmek sizi cezbetti diyebilir miyiz?

ÖzerÖ: Başta söylediğimiz gibi, evet, bir maceraya atıldık. Ancak proje ilerledikçe bu işin nasıl çalıştığını çözebilmek, uygulayabilmek ve bir anlamda tercüme edebilmek, bizim için çok büyük bir merak, katedilmesi gereken mesafe ve aşılması gereken bir engel haline geldi.

ÖnderK: Çıkan sonucu biz de merak ettik açıkçası... Çünkü İstinye Park inşaatı sırasında buraya giren ilk ekip, aslında Rainforest ekibi idi. Bizm burada toplantılara geldiğimiz dönemde henüz hiçbir mağaza çalışmalara başlamamıştı. Biz geldik, neredeyse en son da biz çıktık. Dönem içinde Özer'in dediği macera ve işi bitirme ruhu öne çıktı; Rainforest'ı devam eden başka bireysel işlerimizin önüne çektik. Çıkan sonuç da hepimizi oldukça tatmin etti.


İstinye Park Rainforest Cafe'de Bir Akşamüstü Yemeği
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :