Boğaçhan Dündaralp kimdir?

05 Eylül 2008

Boğaçhan Dündaralp 1974'te Aydın'da doğdu. 1997 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1994-95 yıllarının yaz dönemlerinde Metropolis (Torbalı) kazısında görev aldı.1996 yılında Nevzat Sayın ile, 1997-98 yılları arasında Tamer Başbuğ ile çalıştı. 1999-2005 arasında Yapı Merkezi Şirketler Topluluğu'nda 'yapı sistemleri' tasarımı ve uygulamaları ile uğraştı. 2005'ten bu yana Hifas Ltd. Sti'nin ortağı olarak kendi ofisi ddrlp'de mimarlık ve tasarım çalışmalarını sürdürüyor.
 
Yapı sistemleri üzerine yaptığı çalışmalar arasında deprem bölgelerine yönelik modül okul ve konut sistemleri, fab-tek® yapı sistemi know-how çalışmaları, prefabrik yapı sistemleri, sökülüp takılabilir yapı sistemleri gibi çalışmalar yer alıyor.
 
Mimarlığı, yapım teknikleri ve sistemleri üzerinden kavrayan, hem endüstriyel olan hem de mimarlık nesnesinin biricikliği arakesitinde duran yapı örnekleri üzerinde çalışmalar yaptı. Yaptığı bu proje ve uygulamalar; durak 'tan  fuar standına, bienal'deki bir sanat ürününden, mobil wc'ye, ofis yapısından konut'a kadar farklı ölçekler ve özelliklerdeki örnekleri kapsıyor.
 
Disiplinlerarası sanat etkinliklerinde de bulunan ve sergilere katılan Dündaralp, Hou Hanru'nun kürotörlüğünü yaptığı X. İstanbul Bienali kapsamında ‘masum bir eylem / innocent act' projesi kapsamında Stüdyo*KAHEM grubu içinde yer aldı.
 
Dündaralp'in sempozyum bildirileri, sunuları, konferansları, yayınlanmış projeleri, yazıları ve yapıları bulunuyor. Yakın dönemde Tasarım, Yapı, Betonart, Portfolyo, Arredamento Mimarlık dergilerinde projeleri, Yeni Mimar gazetesinde yazıları ve söyleşileri yayınlandı. 2005-2006 tarihleri arasında, yenimimar.com'da mimarlik eleştirisi bölüm editörlüğünü yürüttü. Ulusal öğrenci ve prodesyonel yarışmalarda asil jüri üyelikleri yaptı. Akademik ortamdaki faliyetlerini İTÜ ve YTÜ olmak üzere proje yürütücülüğü, jüri üyelikleri ve workshop yürütücülükleri gibi etkinliklerle  sürdürüyor.
 
Tasarım ile ilişkili her tür alanla ilgilenen Dündaralp, logo, endüstriyel ürün tasarımları gibi çalışmalar da yapıyor.


ddrlp
Bir mimarın konuştukları / konuşamadıkları
Etkinlikler & Ödüller
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :