Balmumu Heykeller, Kataloglar, Film Gösterimleri…

03 Haziran 2011

Katalog çalışmanızdan bahsettiniz, bunun dışında bir ürün ortaya koymak ya da yeni binanızı daha çekici kılmak için ne tür etkinlikler yapıyorsunuz?

Burada henüz yeni sayılırız, Ocak ayında faaliyete geçtik. Kavacık'a oranla bir farklılık getirelim dedik örneğin bir balmumu heykeller bölümü yaptık. Burada Adile Naşit, Ayhan Işık, Belgin Doruk, Yılmaz Güney gibi Türk sinemasının tanınmış, belleklere iyice kazınmış olan tiplerinin balmumu heykellerine yer verdik.


Türker İnanoğlu Salonu'ndan...

Ayrıca 1. katta yer alan, 80 kişilik bir sinema salonu oluşturduk. Bu sinema salonunda ilk etapta İKSV'nin İstanbul Film Festivali'nin basın gösterimleri gerçekleştirildi. Amacımız bu yatırımlarımızı bir etkinlik formatına dönüştürmek. Etkinlik konusunda daha organize çalışabilmek için Oğuz arkadaşımızla birlikte çalışıyoruz. Şimdilik bu konudaki girişimlerini sürdürüyor, genel ilgiyi anlamaya çalışıyoruz öncelikle, ne tür etkinliklerin bize uygun olacağı konusunda önümüzü görmeye çalışıyoruz.


Oğuz: "Bir yandan özel günler için özel etkinlikler düzenlerken bir yandan da belli festivallerin bir ayağını buraya getirmek söz konusu"…

Ne tür etkinlikler ilgi çekecek, bunları da test edeceğiz. Ama diğer yandan genel anlamda kentte bulunan diğer müzelerde ne tür etkinlikler gerçekleştiriliyor ve küresel anlamda müzeler neler yapıyor öncelikle bunları analiz edeceğiz. Bunun paralelinde "biz ne yapabiliriz?" sorusuna cevap arayacağız. Örneğin özel günlerde belli etkinlikler düzenlemek gibi girişimlerimiz oluyor, Müzeler Haftası için özel bir gösterim yaptık, bu kapsamda ücretsiz film gösterimimiz oldu ve bu etkinliğimiz çok ilgi gördü. Bunun dışında Anneler Günü için özel bir etkinlik oldu, 19 Haziran'da Babalar Günü için bir etkinlik düzenlemeyi düşünüyoruz. Bir yandan özel günler için özel etkinlikler düzenlerken bir yandan da belli festivallerin, Erol Bey'in de bahsettiği gibi ve halka açık festivallerin de bir ayağını buraya getirmek söz konusu… 27 Mayıs 2011 Cuma günü Viyana-İstanbul arasında gerçekleşen ‘Arada' adlı bir uluslararası sanat festivalinin kısa film gösterimleri burada olacak ve bu kapsamda bir seminer gerçekleşecek. Bunlar, buranın daha aktif olmasını sağlayacak, sirkülasyonu daha arttıracak etkinlikler ama önümüzdeki dönemde belki Eylül Ekim gibi ya da sonrasında daha periyodik bir takvim oluşturmak istiyoruz. Böyle bir algının oluşması ve buranın etkinlik anlamında aktif bir kurum gibi işlemesi amacıyla…

Kavacık ile burası arasında bu tip ayrımlar da gerekiyor, bunlardan bir diğeri giriş katımızda bulunan sergi salonumuz… Sergi salonumuzda İzmirli bir ressamın sinema kolajlarından oluşan ve 4 Haziran tarihine kadar sürecek bir sergi bulunuyor. Bir yandan sergi salonuyla da farklı bir kulvarda yer almaya çalışıyoruz ama olabildiğince sinema ve tiyatro sektörünün etrafında dönüp dolaşan bir takım girişimleri ön plana koymak istiyoruz.


Müze Müdürü Erol Şenel ile…
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :