Aykut Cüneyt Yorulmaz; "Tam bir tasarım ekibi olarak çalışıyoruz"

05 Mayıs 2009Siz nasıl katıldınız MDM'ye?


ACY:Ben 2000 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldum. Mahmut Bey ile öğrenci iken tanışmıştım, bir kaç projesinde kendisine destek olmak üzere görüşmüştük. Mezun olup, askerliği de aradan çıkardıktan sonra, Tuzla'da tekne iç dekorasyonu ve kabuk tasarımı üzerine yaklaşık üç sene çalıştım. Fakat bu sırada Mahmut Bey ile diyaloğum devam ediyordu. Daha sonra da buradaki aile ortamına dâhil oldum. 

Tasarım sürecinin nasıl işlediğini sizden dinleyebilir miyiz?

ACY: Her projenin bir sorumlusu oluyor. Sahadaki inşaat teknikerlerimiz, bu proje sorumlularıyla irtibat kuruyor. Ama Mahmut Bey'in de söylediği gibi tasarım kararları ortak alınıyor. Öncelikle nasıl bir tasarım yapmamız gerektiğini konuşuyoruz. Verdiğimiz karar mutlak olmuyor elbette, tasarımın ilerleyen kademelerinde gerekiyorsa eğer değişiklikler yapılabiliyor. Ama tasarım sürecinde verilen kararlar ne kadar ortaklaşabilirse, ilerleyen kademelerdeki hata payı da o kadar azalıyor.

Ben, öncelikle ortaya çıkan mimari proje üzerinde tefriş planları oluşturuyorum. Doğru tefriş ve tasarım konseptini ortaya çıkardıktan sonra işin diğer keyifli kısmına geçiyorum. Karar verdiğimiz plan üzerinde mobilyaların ve kullanacağımız ürünlerin tasarımlarını yapıp, bu tasarımların detaylandırma çalışmaları yapıyorum. Elbette bunlar da ortak kararlar doğrultusunda oluyor, yani detaylar hakkında bile ortak kararlar alıyoruz. Kumaşın ne renk olması gerektiğine kadar konuşuyoruz.

Mesleki anlamda kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz?

ACY: Mesleki yayınları takip ediyoruz. Yenilikleri internetten takip etmenin yanı sıra kendi arşivimizi de kullanıyoruz; geniş bir arşivimiz var. Dünyada, ürün tasarımı, mimari ve iç mimari anlamında ne tip tasarımların yapıldığını inceliyoruz. İzlenimlerimizi birbirimizle paylaşıyoruz. Yaptığımız işleri de dünyada yapılanlardan bir adım daha ileri taşımaya çalışıyoruz. Keşif yapmaktansa, bulunmuş çözümler üzerinden ürünü nasıl daha iyi bir biçimde geliştirebiliriz, diye düşünüyoruz.  Aslında tam bir tasarım ekibi olarak çalışıyoruz.

E.G.E: Tam bir tasarım ekibi gibi çalıştığımız doğru. Ayrıca Mahmut Bey'in bizimle birlikte aynı mekânda çalışıyor olması da anında paylaşım olanağımızı arttırıyor.

M.B.M: Bizim mekansal anlamda da bir hiyerarşi derdimiz yok. Bulunduğumuz bu oda benim odam ama aslında bir misafir odası işlevini görüyor. Onun dışında da tüm çalışanlara açık. İsteyen bu odada özel telefon görüşmesini yapar, bu odada dinlenir...  Sadece benim odamda da değil aslında, ofisin her tarafı herkese açık.


Mahmut Bülent Müftüoğlu ile söyleşi başlıyor...
Sıra ekipte
MDM'nin sosyal sorumluk projesi; Fonksiyonel Mekânlar Tasarım Yarışması
Eylem Görmüş Ekizce ve Ali Sefa Ekizce ile "sıkıcı" bir konu; deprem üzerine...
Projeler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :