Avlu sevdası...

30 Aralık 2014

Palladio'nun şehir içi konutlarında dikkati çeken diğer bir husus ise avlu etrafında şekillenen bir hayat öngörmüş olmasıdır.

Yapı içinde avlular oluşturarak, içe dönük, ailenin dışarıdan bağımsız olarak rahatça açık havadan istifade edebileceği alanlar tasarlamıştır. Palazzo Barbarano, Palazzo Della Torre, Palazzo Porto, Palazzo Thiene, Palazzo Trissino, Palazzo Capra ve Palazzo Valmarana olmak üzere 7 yapısında avlulu çözümler görülür.

Avluyu bu kadar çok kullanılmasında, araştırma yapmak üzere Roma'ya yaptığı seyahatlerde antik Roma evlerinin rekonstrüksiyonlarını incelemesi etkili olmuş olabilir.

Vitruvius'un Mimarlık Üzerine On Kitap adlı eserinin altıncı bölümünde açıkladığı konutlarda, mekan planlamasını giriş avlusu ve sütunlu avlular ile ortak kullanımlar oluşturarak çözdüklerinden bahseder. Roma evlerinin tipik özelliğinin avlulu bir çözüm sunması Palladio'nun tasarımlarında dikkat çekici bir şekilde öne çıkar.                                            Antik Roma evi
 

                                         Antik Roma evinde avlu


Palladio, antik Roma evleri üzerine yaptığı araştırmalarında karşılaştığı avlulu ev anlayışını, inşa ettiği tasarımlarında uygulamıştır. Çok sayıda avlulu ev yapması, arsa büyüklüğü avlu yapmaya izin verdiği durumlarda avlulu ev tasarımını uygulamaya özen gösterdiği izlenimi verir. Avluyu uygulayışı bazen tek avlu, bazen iki adet avlunun ortak bir hacimle bağlanması şeklinde değişen ölçeklerde olmuştur.                                           Palazzo della Torre
 

                                             Palazzo Thiene


                                            Palazzo Trissino

      
                                          Palazzo Valmarana

                                             Palazzo Barbarano


Andrea Palladio'nun İzinden...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :