Asmalımescit'in Kasabı Fatih Toksöz: "Burada her yer restaurant doldu; gelen kesim yükseldi"

03 Temmuz 2009

Daha önce fark etmiş olanınız var mı? Asmalımescit Sofyalı Sokak'a çıktıktan sonra, hemen Refik'e gelmeden önce küçücük bir dükkan var. Vitrin camları gazete kağıtları ve beyaz bir branda ile kapatılmış bu dar cephenin arkasında ise bir kasap... Uzun yıllardır el değiştirse de varlığını sürdürmeyi başarmış bu kasap, Asmalımescit'in en sadık mekanlarından biri aynı zamanda. Pasajın ve onun beslediği sokağın en karanlık ve ilgiden ırak zamanlarından, canlı ve hayat dolu günlerine kadar hep var olmayı sürdürmüş, varlığını da bu kentsel mekanın inatla yaşamaya devam etmiş diğer mekanlarına borçlu olan kasap, Asmalımescit'in et ihtiyacını karşılıyor.Son beş senedir bu kasabı işleten Fatih Toksöz, bir yandan karşıdaki barda birasını yudumluyor, diğer yandan da hem müşterisi olduğu hem de kendisinin müşterisi olan Asmalımescit'den söz ediyor.

Kasabın tarihi ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz?

Burası 45 senedir kasap dükkanı. Dükkanın kendisi de 60 senelik zaten. Hep de Asmalımescit'in et ihtiyacını karşılamış.

Siz nasıl oldu da bu kasabı işletmeye karar verdiniz?

Dükkanın sahibi ile bir yakınlığım var. Onun da yardıma ihtiyacı vardı. Anlaştık; beş senedir de birlikte çalışıyoruz. Onun öncesinde de Asmalımescit'e hep gelip giderdik.Buradaki değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok büyük bir gelişim oldu Asmalımescit'de. Her yer restaurant doldu. Bir yandan da gelen kesim yükseldi. Eskiden bir tek Refik Rastaurant vardı bir de bizim kasap vardı. Otel gibi yerler vardı daha ziyade. Sonra restauranta döndü zaten.

Peki kasabınıza uğrayan başka kimseler de oluyor mu?

Biz perakende çalışmıyoruz. Doğrudan restaurantlara et veriyoruz. Zaten oturan pek kimse de kalmadı Asmalımescit'te; hep işyeri oldu. Biz de yalnızca buradaki mekanları besliyoruz. Bu denli uzun ömürlü olmamız da kalitemiz sayesinde...


Asmalımescit'in "Sakin"leri, Sakin Durmayan Bir Kentselliği Anlatıyor
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :