"Almanya'da çok proje yaptık"

04 Kasım 2010Bakü'de yüzme havuzu projesi.

Portfolyonuzda gözüme çarpan projelerden biri, Bakü için tasarlanan bir yüzme havuzu projesi…

EB: Maalesef proje aşamasında da kaldı. Çok sevdiğimiz bir iştir. Hem otel hem de olimpik havuzu kapsayan tek bir yapıydı.

EÇ: Aslen Bakü'de iş yapan bir müteahhit firmadan gelen bir teklif üzerine tasarladık bu projeyi. Çok kısa zamanda bir avan proje istemişlerdi. Aslında onlar da çok beğendi. Ama teklif üçüncü-dördüncü şahıslara veya doğrudan işverene gidince işler değişiyor.

Türkiye dışında proje yapma fırsatını bulduğunuz başka ülkeler oldu mu?

EB: Almanya'da çok proje yaptık. Şu anda uygulanmakta olan bir alışveriş merkezimiz var; açık alana yayılmış ve iş merkezi ile birlikte düşünülmüş bir proje… İç mekan projeleri ve ofisler yaptık. Burada mobilyaları ürettik ve tırlara yükleyip oraya götürüp uyguladık. Bir firmaya fuar standı tasarladık. İki kafe projesi yaptık. Orada tanıdığımız bir mimar var ve o, daha çok uygulama işleri yapıyor. Biz de ona proje üretiyoruz.Almanya, Oberneuland'da tren istasyonu dönüşüm projesi.

Bu projeler portfolyonuzda bulunmuyor ama bir tren istasyonu için hazırlanmış bir avan proje gözüme çarpıyor.

EÇ: Eski bir tren istasyonu binası vardı. O alan uzun süreliğine devletten kiralanmıştı.

EB: Oberneuland isimli çok zengin bir bölge burası… O bölgede yaşayan insanların da hobileri, eski araba koleksiyonu yapmak. Arabalar onların evlerinin garajında duracağına, öyle bir kompleks yaratalım ki hem arabalarını korusun hem de sergilesinler denildi. Bunun dışında kültürel bir takım işlevleri de olsun dedik.
EÇ: Müze gibi bir işlevi de olsun istedik; tarihi bir yer sonuçta. Eski binaya restaurant yerleştirdik mesela. Güzel bir konuydu.

Almanya'da konumlanacak bir proje üretmeyi, Türkiye'deki olanaklara kıyasla nasıl değerlendiriyorsunuz?

EÇ:
Onun da kendine göre zorlukları var. Almanya'daki firma, yatırımcı idi ve eski yapı adalarını alıp dönüşüm projeleri hazırlıyordu. Hazırladığımız avan projeler de bu bağlamda idi. Dolayısıyla pek çok şeyi onlar sağlıyordu. Bu da her şeyin daha net anlaşılmasını mümkün kıldı. Yine de onların, garip bir ölçü sistemleri ve tuğla hesapları olduğunu öğrendik bu süreçte.


Emin Balkış ve Elvan Çalışkan ile Daldan Dala Mimarlık Üzerine...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :