Ali Sefa Ekizce: "Konsept üretiyoruz"

05 Mayıs 2009Eylem Hanım az önce sizin buradaki memnuniyetinizden etkilendiğini söyledi...


A.S.E: Evet, 6 seneyi aşkın bir zamandır bu ofisteyim. Burada kendimi iyi hissediyorum. Zaten iyi hissetmesem bunca zamandır burada olmazdım herhalde!
Teşvikiye'deki ofisinden sonra Mahmut Bey Kuzguncuk'a geçiyor. Biz Mahmut Bey ile "mimarlık bürosu" olarak serüvenimize Kuzguncuk'ta başladık. O zamanlar ofis Kuzguncuk'ta sanat galerisi de Sıraselviler'de idi. İster istemez galerideki olaylardan uzak kalıyorduk. Sergileri ancak açılış günleri görebiliyorduk ve sergilerin hazırlanış süreçlerini de merak ediyorduk. Herkesin iyi kötü güzel sanatlara dokunmuşluğu olduğundan, açıkçası sergilerin mutfak kısmı ile de ilgilenmek istiyorduk. Bu yüzden bu iki mekânı Teşvikiye'de bir çatı altında topladık, çok da iyi oldu. Biz her ne kadar kanıksamış olsak da biliyoruz ki burası farklı bir yer. Öncelikle çok hareketli bir yer. Bu çaptaki Mimarlık ofisleri genellikle sakindir, sektör dışından pek fazla insan trafiği olmaz. Galeri ile iç içe olmamız vesilesiyle farklı disiplin ve çevrelerden çok fazla insanı tanıma imkânı bulmamız, işlerden dolayı eksikliğini hissettiğimiz sosyalleşmeye yardımcı oluyor.

Sizin gözünüzle, buradaki işler nasıl yürüyor, peki?

A.S.E:Az önce Cüneyt'in de bahsettiği gibi burada herkes her işte yer alır. Sadece işe göre ağırlıklar değişir. Bir işte birimizin ağırlığı yüzde 20'dir, öteki işte yüzde 80'e çıkar, işin içeriğine göre belki yüzde 10'a düşer.

Özgün şeyler üretebilmek için yenilikleri takip etmemiz gerekiyor, çünkü biz sadece tasarlamıyoruz, tasarladığımız şeyleri bir de üretiyoruz. Diyelim ki yeni bir kapak sistemi çıktı; bizim bir mobilya tasarlarken bu gelişimlerden haberdar olmamız ve bunları kendi şlerimize adapte edebilmemiz gerekir. Dolayısıyla bu büroda yenilikler çok ciddi olarak takip ediliyor.

Galerinin bir sorumlusu var mı?

M.B.M: Aslında galeri ile hepimiz bir şekilde ilgileniyoruz. Fakat çoğunlukla benim aklıma gelen fikri Ali'nin kabuklandırmasıyla işler şekilleniyor. Ali, gerçekten galeri konusunda büyük görevler üstleniyor.

A.S.E: Galeride de aslında, MDM'de yaptığımız gibi konsept üretiyoruz. Yani galeri için konsept üretmek derken serginin temasını ve sergiye girecek eserleri belirlemekten, serginin davetiyesini hazırlamaya, açılış organizasyonu ayarlamaktan bu organizasyonda çalacak müziği seçmeye kadar her şeyi kastediyorum. Ben zaten mimarlıkta da buna benzer şekilde çalışıyorum.


Mahmut Bülent Müftüoğlu ile söyleşi başlıyor...
Sıra ekipte
MDM'nin sosyal sorumluk projesi; Fonksiyonel Mekânlar Tasarım Yarışması
Eylem Görmüş Ekizce ve Ali Sefa Ekizce ile "sıkıcı" bir konu; deprem üzerine...
Projeler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :