Abacıoğlu Han

04 Aralık 2008
Abacıoğlu Hanı
, Kemeraltı Başdurak Cami'nden Arasta'ya giden Anafartalar Caddesi'nin sağ tarafında 919 ve 920 sokaklar arasındaki ada üzerinde bulunan ve ortada bir avlu ile bu avluyu çevreleyen iki katlı dükkanların yer aldığı asimetrik planlı bir yapı. Vakıf kayıtlarına göre 18 yy başında Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırıldığı öne sürülen, özgün haliyle dokuz odalı ve yedi alt mahzenli olduğu tahmin edilen yapıdan günümüze yalnızca kuzeydoğu ve güneybatı kanatları kalmış.

Konak Belediyesi'nin hazırladığı cephe düzenleme projeleri kapsamında hanın avluya bakan cepheleri ile 920 sokak cephesindeki eklentilerin han esnafınca kaldırılması, tamirat yapılması, boyanması ve özgün karakterine kavuşturmaya yönelik müdahalelerin yapılmasına karar verildi. Han avlusunda zemin kaplamasının yenilenmesi, yeni aydınlatma elemanları, altyapı ve peyzaj düzenlemeleri de diğer müdahaleler oldu.

Tarihi Abacıoğlu Han Kentsel İyileştirme Projesi Uygulaması, 2007 yılında "Tarihe Saygı / Yerel Ödülü"nü almay hak kazandı.


Kemeraltı'nın Tarihi ve Bilinmesi Gerekenleri
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ile Kemeraltı'nın Akıbeti Üzerine
Kemeraltı'nda Bugüne Kadar Neler, Nasıl Yapıldı?
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :