Seba Life

Talha Haksever / 07 Nisan 2016
Taha Mimarlık kurucusu Talha Haksever, 13 yıl önce hayata geçirdiği Seba Life projesi deneyimini İlk Yapı için kaleme aldı.

Seba Life projesi, İstinye’de Carrefour'un arkasındaki yamaçta bulunan butik bir site projesi idi. Eğimli bir arazide yer alan ve 4 katlı 5 bloktan oluşan projenin her bir bloğunda 6 daire olmak üzere, toplam 30 daire bulunmaktaydı.

Seba Life maketYerleşim planını gösteren maket

Arazinin dikdörtgen şekli, vaziyet planının ilk oluşumunun alt yapısını oluşturdu. Bloklar iki sıra halinde yan yana dizilimlerini bu şekilden dolayı aldılar. Aynı zamanda düzenli bir eğim olduğu için her biri farklı kotlara oturtulmuştu. Şimdi hatırlıyorum da o zaman bu farklı kotları yerleştirirken çok tereddüt etmiştim çünkü aşağıdaki otoparklar da farklı farklı kotlara oturuyordu. Dolayısı ile blokların birbirine kapalı rampalar ile bağlanması gerekiyordu ve bu rampaların yüzeye etkisini etüt ederken oldukça zorlanmıştım. 

Maketten rampaların görünümü 

Açıkçası bu ilk projemde otopark ile ilgili eleştiriler de aldım. Şimdi baktığımda çok daha iyi çözebileceğimi düşünüyorum. Zaten mimarlık her daim kendinizi geliştirmeniz gereken bir meslek. Bunun için usta-çırak ilişkisi olan bir meslek. 

Seba Life, yaklaşık 13 yıl önce çizdiğim bir projeydi. Yeni mezun olmuştum ve yönetmelikleri, inşaatı yeni öğreniyordum. Buna rağmen genel yaşantı olarak insanların çok sempatik bulduğu ve keyifle yaşadıkları bir yer olmuştu. Burada yaşayan bazı kişileri tanıyordum. Daire planları ve genel yerleşimler ile ilgili çok mutlu olduklarını ifade etmişlerdi.

Mesleğin en keyifli kısmı da burası. Tasarımınızın başarılı olduğunu görmek size müthiş bir mutluluk veriyor. 13 yıl sonra hala her projeden bir şeyler öğrenerek bu mesleği büyük bir keyifle yapmaya devam ediyorum.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • A TUNC geçen ay İstinye'nin en iyi butik projesi.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :