Of Camii

05 Mart 2009
Of Camii

İlk Yapı'nın bu ayki konuğu "Of Camii" ile Ahmet Vefik Alp. Aynı zamanda DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Alp, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencisi iken yaptığı caminin teklif aşamasını şöyle anlatıyor:

"1971'de, daha İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde son sınıfta iken Oflu bir grup işadamı ve eski Bakanımız ve Trabzonspor Kulübü başkanlarımızdan Mehmet Ali Yılmaz bana memleketleri Of'ta hayır vesilesi olarak bir cami inşa etmeyi planladıklarını ve caminin projelerini benim yapmamı istediklerini söylediler. Doğal olarak çok heyecanlandım."

İsmail Utkular'ın dersinde çağdaş yorum ile bir cami projesi yapan Alp'ten, Of camisi için geleneksel bir yorum istenir. Alp de 500 kişi kapasiteli, çifte minareli, geleneksel bir cami projesi çizer.

Arsayı görme imkanı dahi bulamayan Alp, "Bir inşaat mühendisi bulup, betonarme projelerini de benim yaptırmamı istediler. O zamanlar 27 yaşında idim. Proje ücreti bir yemek parasıydı, ancak bana bir servet kazanmışım gibi geldi. Fatura, makbuz falan yok tabiatıyla. Daha öğrenciyiz malum. Caminin yapımında da bulunamadım. Fakat yıllar sonra gidip fotoğraflarını çektim" şeklinde konuşuyor.

Alp'in, yıllar sonra vücut bulmuş şekilde ilk kez gördüğü ilk yapısı hakkındaki izlenimleri şunlar:

" Kıyıya yakın, geniş bir yol kenarında, ağaçlar arasında iddiasız, sakin bir cami olmuştu. Kadınlar mahfeli de vardı. Minarelerden bir tanesi inşa edilmişti. Ötekine para yetmemişti herhalde. Tezyinat fena değildi. Ancak yağmur suyu inişleri sırıtıyordu. Avludaki abdest çeşmesi de binaya uymamıştı, zaten onun projesi istenmemişti. Cemaat camiden memnundu. Yeniden heyecanlandım."


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :