Evzen Villaları

Alpay Demirci, Burçin Demirci / 03 Ocak 2014

Yeni yılı, Burçin Demirsoy - Alpay Demirci ortaklığında kurulan Demirce Mimarlık'ın İlk Yapı'sı ile karşılıyoruz. Ofisin İzmir, Urla'da gerçekleştirdiği Evzen Villaları'nın hikayesini aktaran mimarlar, titiz bir tasarım sürecinin ardından uygulamada karşılaştıkları zorlukları paylaşıyor Mimarizm okuyucuları ile... 

"Urla, temiz havası, yaşantısı, yöreye özgü tarım ürünleri (zeytin, zeytinyağı, domates, bamya, enginar, çeşitli şifalı otlar, şarap bağları) ve lezzetli deniz ürünleri ile İzmir'in, hatta Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir. Son zamanlarda İzmir'e olan yakınlığından ötürü şehirdeki yaşama alternatif olarak çokça tercih edilen bir bölge...Lokasyonla, iklimle, ilçenin yaşantısıyla ilgili bu girdiler ve Urla'nın bu sebeplerle çekim merkezi haline gelmesi bizi tasarımı yaparken buranın sadece yazlık kullanıma yönelik değil, kışlık kullanıma da cevap verecek nitelikte olmasına yönlendirdi. Hedef kitlemiz, İzmir'de çalışan, şehrin karmaşıklığından ve sıkıcılığından uzaklaşmak isteyen, çocuklarını bahçeli, doğa ile iç içe bir evde büyütmek isteyen aileler oldu.

Mal sahibinin isteği üzerine, yapılaşma koşullarını da dikkate alarak 9 adet ikiz konuttan oluşan bir yerleşim hazırladık. Konseptimizi oluştururken, kullanıcılarımızın burayı tercih sebeplerini de göz önünde bulundurduk. Belediyeye terk ettiğimiz alanı manej olarak değerlendirdik. Sitedeki çocukların hayvan sevgisini öğrenebilecekleri, özgüvenlerini geliştirebilecekleri, keyifli vakit geçirebilecekleri bir manej...

Ayrıca organik tarım yapılabilecek hobi bahçeleri oluşturduk. Sakin ve doğal bir yaşantıyı hedefledik. Peyzaj tasarımında ve iç mekânların tasarımında 'zen' felsefesinin yalın ve dinginlik veren etkilerini kullandık. Cephede  doğal taş ve ahşap kullandık. Urla'nın siyah taşını kullanmak istesek de sismik hareketlerden dolayı ocaklar kapatıldığı için bu malzemeden vazgeçmek durumunda kaldık. Balıkesir bölgesinden bulduğumuz koyu gri taşı kullanmayı tercih ettik.

Planlamayı yaparken zemin katta, günün farklı saatlerinde kullanılabilecek eşit büyüklükte 2 adet teras tasarladık. İkiz konutu, araya koyduğumuz yüksek ve ahşap kaplama bir duvar ile birbirinden koparttık. Bu duvar üzerinde açtığımız yırtıklardan su akıtarak bir 'zen' havuzu oluşturduk. Suyun eski çağlardan bu yana kullanılan sakinleştirici ve izole edici etkisinden faydalandık. İkiz konutun dezavantajlarını minimuma indirgedik.

İç mekânlarda da yalın ve doğal malzeme kullanımını devam ettirdik. Islak hacimlerde traverteni tercih ettik. Bambu ve tekstil tabanlı duvar kâğıtları, zeminlerde lamine parke, giriş duvarlarında ahşap kaplamalı yüzeyler kullandık.

Projeyi tasarlarken reklam ajansı ile birlikte çalıştık. Projenin ismine ve ön plana çıkartmamız gereken özelliklere beraber karar verdik. Aynı zamanda başarılı bir katalog çalışması da ortaya çıkmış oldu.

Uygulama sürecine geçildiğinde bazı problemlerle karşılaştık. Yapımcı firma bizden kontrollük hizmeti istemedi ama projemizi sahiplenmek amacıyla süreci takip ettik. Bir tipin malzeme seçimlerini yaptık, danışmanlık hizmeti vermeye devam ettik fakat süreçler çok uzadı. Bize danışılmadan ahşap malzemelerde renk değişikliklerine gidildi. Bazı detaylarda da farklılıklar oluştu."

Proje Künyesi

Proje Adı:  Evzen Villaları
Proje Yeri: Urla - İzmir
Mimarlık Ofisi:  Demirce Mimarlık
İşveren: Bahadır İnşaat Proje Uygulama A.Ş.
Proje Tarihi:  2008
Yapım Tarihi:  2008 – 2011
Arsa Alanı: 8647 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4324 m2
Proje Tipi:  Konut Sitesi
Yapım Türü: Betonarme


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :