Doğa Teras

M. Can Günay, Seçil Yavuz / 03 Mart 2015
Doğa Teras

Beyaz Atölye Mimarlık tarafından 2013 yılında hayata geçirilen Doğa Teras projesini, mimarları M. Can Günay ve Seçil Yavuz aktarıyor.


Son on yılda süratle yapılaşan Göktürk bölgesinde yer alan Doğa Teras Konut Projesi iki ayrı, fakat birbiriyle ilişkilendirilmiş bloktan oluşmaktadır.

Tasarımdaki en temel kriter, kullanım çeşitliliğidir. 65 bağımsız bölüm, 65 farklı kullanıcı profilinin ihtiyaçları gözetilerek ayrı plan çözümleri ile kurgulanmıştır. Ancak bütün farklılaşan daire tipleri, tek bir yaşam alanının parçaları olduğunu sezdirecek kadar da benzeşir. Farklı yaşam tarzlarının aynı yapı kütlesi içerisinde birarada ve etkileşim içerisinde olması amaçlanmıştır.Kütle etkisi ve cephe karekteri, bu çeşitlenmiş kullanımların kendiliğinden var ettiği bir ürün olarak ortaya çıkmaktadır. Cephede malzeme kullanımını farklılaştırılarak görsel bir etki oluşturmaktan kaçınılmıştır. Bunun yerine bağımsız birimlerin farklı karakterlerinden gelen açık, yarı açık, kapalı elemanların zorunlu yapısal özellikleri en az müdahale ile birarada kurgulanmaktadır.Sosyal alanlar bir bloğun zemin katında, diğer bloğun teras katında ve iki blok arasındaki bahçe kotunda konumlanmaktadır. Blokları birbirlerine bağlayan iki farklı kotta iki adet köprü bulunur. Bu sayede yapı ,dolaşımdaki süreklilik ve çeşitlilikle daha geniş bir hareket alanına sahiptir. Etkileşimli ortak kullanımlara olanak sağlar.Zemin kattaki sosyal alanda herkesin kullanımına açık spor salonu ve yaşam salonu bulunmaktadır. Bu iki mekan da geniş bir teras ile hem ön sokağa hem de iki blok arasındaki orta bahçeye açılmaktadır. Terasta ise teras bar ve barbekü alanı ile açık yüzme havuzu konumlanır.Proje alanının fiziksel olarak avantajlı yüksek konumu sayesinde havuz, çevre koruluklar ve gökyüzü ile bütünleşir. Havuz ve çevresinin tasarımında da bu karakter vurgulanmaktadır.
Proje Künyesi

Proje Adı: Doğa Teras
Proje Yeri: Göktürk , İstanbul
Mimari Tasarım: Beyaz Atölye Mimarlık | M. Can Günay, Seçil Yavuz
İşveren: Ena Gayrimenkul
Proje Alanı: 10.500 m2
Tamamlanma Tarihi: 2013

Planlara ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :