Dekor Tekstil Toptan, Perakende Satış Mağazası ve İdari Ofisleri

Gürkan Temur / 20 Eylül 2014
Dekor Tekstil Toptan, Perakende Satış Mağazası ve İdari Ofisleri

Temur Mimarlık tarafından 2006 yılında Adana'da hayata geçirilen Dekor Tekstil Toptan, Perakende Satış Mağazası ve İdari Ofisleri projesinin hikayesini Gürkan Temur'dan dinliyoruz...


Gerçekleştirilen ilk mimari projemiz aynı zamanda tüm imalatını da anahtar teslim yaptığımız ilk proje olması sebebiyle bizim için ayrı bir anlama taşıyor.

Adana ilinde bulunan projede işveren, mobilyacılar sitesinde bulunan mevcut binasının yıkılıp yeniden yapılması ile ilgili bir karar almıştı. Firmamız o yıllarda daha çok perakende mağazacılık sektöründe, özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan kurumsal firmalara; mağaza konseptlerinin hazırlanması, iç mimari proje ve uygulama hizmetleri veriyordu. Bu tecrübelerimiz doğrultusunda Dekor Tekstil'in toptan ve perakende müşteri alışkanlıklarını baz alarak, mimari ve iç mimari projeye dair bir senaryo oluşturduk.Yaklaşımımız binayı çerçevesi modern hatlarla tanımlanmış şeffaf bir kütle olarak algılatmak ve her katta toplantı alanlarının bulunduğu bölümleri silindir bir formla vurgulamak yönünde oldu. Daha sonra bu senaryoyu işverenin ihtiyaçları ile birleştirerek binanın işleyiş şemasını planladık.


           


Mimari olarak varılmak istenilen sonuç; şeffaf, bulunduğu caddede güçlü bir algı yaratan, mümkün olduğunca geniş vitrin alanlarına sahip, köşe bina olma avantajını kullanan, dikkat çekici ama bütünlük içinde olabildiğince geniş perspektif algısına sahip bir yapı idi.Yapının köşe dairesel kısmını ve cephenin tüm taşıyıcılarını çelik konstrüksiyon olarak planlayıp uyguladık. Bu da ilk mimari proje ve uygulamamızda konstrüksiyon detayları açısından iyi bir deneyim oldu. Cephelerde kullanılan cam giydirme detaylarında ise şeffaflık duygusunu artırmak açısından cam ebatları olabilecek en geniş haliyle uygulandı.

Dış kabuğunda alüminyum kompozit panel, cam ve mermer malzemeler kullandığımız yapının mimari elamanları, iç mimarinin de dekoratif unsurları olarak planlandığı için, tek elden proje hazırlamanın avantajlarını hem maliyet unsuru olarak hem de detay uygulamalarında yaşadık.Perde dikim atölyesi, depolama alanları ve diğer pek çok fonksiyonu bodrum katta çözdük. Zemin katta döşemelik kumaş teşhir ve satışı, 1. katta aksesuar teşhir ve satışı, 2. katta perdelik kumaş teşhir ve satışının yanı sıra toplantı ve sunum alanları, çatı katısında ise teras bahçesi ve idari ofisler bulunuyor.


Proje Künyesi 

Proje Adı: Dekor Tekstil Toptan, Perakende Satış Mağazası ve İdari Ofisleri 
Mimari: Temur Mimarlık San. Tic. Ltd. Şti.
İç Mimari: Temur Mimarlık San. Tic. Ltd. Şti.
Proje Yılı: 2006
Yapım Yılı: 2008
Proje Yeri: Adana
Proje Büyüklüğü: 4.500 m2 kapalı alan 
İşveren: Dekor Tekstil A.Ş.
 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :