Çelem Loft

Cihan Sevindik, Doğan Türkkan / 01 Ekim 2015
OfficePAN'ın İlk Yapı deneyimini, kurucu ortaklar Cihan Sevindik ve Doğan Türkkan aktarıyor...

İstanbul'un önemli ulaşım güzergahlarından birisi olan Bağdat Caddesi, asal işlevi dışında sosyalleşme ve karşılaşma mekanı olarak da karşımıza çıkar. Sosyal sürdürülebilirliğin yanı sıra ekonomik sürdürülebilirliğin gerçekleşmesi için kent çapında süregelen dönüşüm programları, söz konusu aks boyunca yoğunlaşmaktadır. Bu koşul ve olanaklar çerçevesinde, mal sahipleri ve yatırımcı firma için mevcut yapıyı dönüştürmek fikri oldukça cazip hale gelir.

Bağdat Caddesi ve Öncü Sokağı'nın kesiştiği noktada konumlanan tasarım alanı, bu ulaşım ağını kullanan kentliler için görsel ve fiziki anlamda önemli bir röper noktası teşkil eder. Buna ek olarak, yüksek gabari özelliğiyle de denizden ve kentin farklı noktalarından algılanabilir niteliktedir.

Tasarımın ana kurgusu, rantsal dönüşüm yerine sosyal ve ekolojik sürdürülebilirlik döngüsü doğrultusunda şekillenmiştir. Bu doğrultuda tercih edilen pasif ekolojik sistem çözümlemeleri ile orta ve uzun vadede yapı kendi kendine yetebilir ve kendi kaynağını üretilebilir hale gelecektir.

Çarpık kentleşmenin meydana getirdiği "kimliksiz kimlikleşme", söz konusu alan dahilinde tanımsız bir doku meydana getirmektedir. Bu bağlamda ilgili parsele inşa edilecek yapının kendi referansını kendisinin oluşturması beklenmiştir.

Bunun yanı sıra, ilgili yönetmelikler gereği standart daire tipolojisinin yapıya yansımasının zorunluluğu olarak, cephe dilinde "tekrar" farklı bir mimari parametre olarak karşımızı çıkar. Buna karşın modüler bir sistemle tanımlanan taşıyıcı strüktür, az malzeme ile birden fazla cephe varyasyonuna potansiyel oluşturur. Bu potansiyel, farklı kat yükseklikleri ile entegre edilerek klasik konut tipolojisinin dışına çıkılabilmiştir. "Loft" yaşam tarzı şeklinde tanımlanan ve şablon plan çözümlemelerinden ayrışan proje bu sayede kullanıcıların sosyal yaşantısının zenginleşmesine de katkıda bulunur.

Kısıtlayıcı yönetmelikler ve çevresel faktörler doğrultusunda şekillenen Çelem Loft; varyasyon zenginliği, ortaya koyduğu vista ve dingin yapı dilindeki zenginlik ile de ilgiyi sürdürme gücünü tutarlı kılar.

Proje Künyesi:

Proje: 2012
İnşaat: 2012 - 2015
İşveren: Arkad Yapı
Mimari Proje: OfficePAN Mimarlık Hizmetleri
Tasarım Ekibi: Cihan Sevindik, Doğan Türkkan
Statik Proje: Fikret Tuncer Mühendislik
Elektrik Projesi: Ensan Mühendislik
Mekanik Projesi: Ensan Mühendislik


Kesit ve Görünüş:


Büyük görsel için tıklayınız.


Büyük görsel için tıklayınız.


Büyük görsel için tıklayınız.

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :