"AYDIN 3"

04 Aralık 2009
"AYDIN 3"

AYDIN 3
Yalova, İstanbul

İlk Yapı'nın bu ayki konuğu Yalova'daki "Aydın 3" toplu konut projesiyle Cafer Bozkurt. 1972-1973 yılları arasında uygulanan proje 5 bloktan, 3 siteden ve 80 daireden oluşuyor. Bozkurt, bu projeyle aynı zamanda aynı işveren için yine Yalova'da bir de "Aydın Han" adında ofis binası yapmış.

Cafer Bozkurt, Aydın 3'ü "Yalova'nın en seçkin yerinde, iki yanında asırlık çınarların sıralandığı Termal Yolu üzerinde, cephesi Marmara Denizi'ne açılan, 12 ay kullanım için inşaa edilmiş bir toplukonut projesidir" şeklinde tanımlıyor. Yapının künyesi şöyle:

İşveren: Aydın İnşaat A.Ş.
Toplam Arsa Alanı: 4.200 m2
Toplam İnşaat Alanı: 11.000 m2       
Tasarım: Kasım 1971
Mimari Proje: Y.M. Mimar Cafer Bozkurt   
Statik Proje: İnş. Y. Müh. Mehmet Aydın
Mekanik Proje: Mak. Müh. Ömer Hacıhasanoğlu
Elektrik Proje: Elek.Y. Müh. Engin Dağıstanlı  
Uygulama: Mart 1972 - Kasım 1973
Kontrol: İnş. Y. Müh. Niyazi Çavuşoğlu

Aydın Han
Yalova, İstanbul

Yalova'nın merkezinde yeralan Aydın Han için ise Bozkurt şunları söylüyor: " Şehrin en hareketli noktası olan Cumhuriyet Meydanı'nı tanımlayan önemli yapılardan birisidir. Brüt beton yapı strüktürü mimarinin ana tanımlayıcı özelliklerinden biri olmuştur. 35 yıl önce gerçekleştirilen yapıda B-300 beton, radye temel, mantar döşeme, içte kare ve cephede artı biçiminde kolonlar kullanılmıştır. Ticaret fonksiyonları içeren zemin katın üstünde yer alan iki büro katı tamamen ahşap panel mobilyalar ile bölünmüş, sadece ıslak hacimlerde tuğla duvar ve seramik kullanılmıştır. Giriş holü ve kuzey cephesinde Jale Yılmabaşar'ın yaptığı seramik pano eserler bulunmaktadır. Bodrum kattan çatıdaki ışıklığa kadar devam eden galeri boşluğu, zengin bir iç mekan yaratarak katlar arasında görsel bağlantı sağlamakta ve mimariyi biçimlendiren diğer bir ana unsur olmaktadır."

Yapının künyesi şöyle:

İşveren: Aydın İnşaat A.Ş.
Toplam Arsa Alanı: 2.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3.200 m2       
Tasarım: 1972
Mimari Proje: Y.M. Mimar Cafer Bozkurt


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :