Avangarden

Mehpare Evrenol / 05 Şubat 2014
İlk Yapı'nın bu ayki konuğu, 2014'ten itibaren yola Evrenol Architects adıyla devam etme kararı alan Mimarlar Workshop'ın ilk yüksek katlı yapısını içeren Avangarden konut yerleşkesi. Ortak kullanım alanlarıyla ofisin sonraki projeleri için öncü fikirler içeren Avangarden'ı mimarlarına sorduk.

"Avangarden konut yerleşkesi, ofisimizin mimari üretimindeki dönüm noktalarından birine karşılık gelmektedir. 2004-2006 yılları arasında projelendirilip hayata geçirdiğimiz bu proje, Türkiye'de konut yerleşimlerinin dinamizminin artmaya başladığı, yatırımcıların farklı ve yenilikçi nitelikte mimari fikirlere olumlu yaklaşmaya başladığı bir döneme denk düşmektedir.

 

İstanbul Çekmeköy girişinde eğimli bir arazi üzerine konumlanan Avangarden, doğal eğimleriyle zengin mekânlar elde etmeye olanak veren bir vadi üzerinde yer alır. Nitelikli konutları, sosyal alanları ve özgün peyzajıyla İstanbul'un son yıllardaki dönüşümüne katkıda bulunma hedefiyle yola çıkan proje; kullanıcılarına kişisel özgürlük alanları sunarken, bir yandan da sosyalleşmenin gerektirdiği mekansal buluşmalara zemin oluşturacak modern bir anlayışla geliştirilmiştir.

İstanbul'un kentsel dönüşümle yeni tanıştığı, kentsel hayatın merkezin çeperlerinden dışarıya doğu açılmaya başladığı 2000'li yılların başında Avangarden; yüksek katlı blokları, villa, apartman gibi farklı ölçeklere sahip konutları ve sosyal tesisleriyle öncü projelerden biridir.

 

180 derecelik panoramik manzaraya sahip kuleye, su kenarındaki 56 adet yalı-villa ve çokkatlı rezidans blok eşlik eder. Konut yaşam kriterlerini, doğal rekreasyon alanlarının yanında "kentli olma" dinamiklerini bünyesinde barındıran sosyal tesisler zenginleştirmektedir.Zengin çeşitlilikte konut tipleri üretmek, ilk yüksek katlı yapımızı suyla bütünleşen az katlı konutlarla bir arada tasarlamak bizim için yeni bir deneyim olmuştur. Bir vadi üzerinde konumlanan Avangarden'ın arazi kullanımı çok sayıda kullanıcının gündelik hayatını zenginleştirecek şekilde tasarlanmış; sosyal alanlar, yeşil alanlar, binaların ve kullanıcılarının suyla olan yakın temaslı ilişki biçimi sonraki projelerimiz için öncü birer fikir olarak bugünlere taşınmıştır.

Proje Künyesi
Mimari Proje: Mehpare Evrenol, Alp Evrenol, Tamer Tunbiş, Erkin Süzer
İşveren-Mal sahibi: Sinpaş Yapı A.Ş. 
Statik projesi: Sinpaş Yapı A.Ş. 
Elektrik projesi: Kaver Mühendislik    
Mekanik projesi: Sinpaş Yapı A.Ş. 
Fotoğraf: Sedat Antay
Arsa alanı: 58.750 m²
İnşaat alanı: 93.000 m²
Konut alanı: 36.650 m²
Peyzaj alanı: 47.000 m²
Sosyal tesis: 900 m²
Kapalı otopark: 10.150 m²
Proje tarihi: 2004-2006

Plan ve görünüşlere ait büyük görseller için ilerleyiniz >>>>>


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :