R&C Tasarım: Mucizeler Yaratmak için Toprakla Konuş

Berhan Abay / 09 Aralık 2021
Tasarım, el emeği ve toprağın iyileştirici gücünü, kahve fincanı, takı ve ev dekorasyon objelerine dönüştüren R&C Tasarım'ın Kurucuları Mimar Çiğdem Gök ve Grafik Tasarımcı Rahşan Özgürel bu ay İş Dışı konuklarımız...

Tasarımından üretimine her aşamasında yer aldıkları, kahve fincanı, takı ve ev dekorasyon objelerinden oluşan R&C Tasarım'ın hikâyesini, markanın kurucuları Mimar Çiğdem Gök ile Grafik Tasarımcı Rahşan Özgürel'den dinledik.

Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

Çiğdem Gök: Yıldız Teknik Üniversitesi Restorasyon Bölümü'nü ve sonrasında yine Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdim. Tüm meslek hayatım şantiyelerde geçti. Çırağan Sarayı, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı çalıştığım keyifli projelerden. Restorasyon bölümünde okumuş olmam benim eski eser tutkumu desteklemiştir.

Bir süre de eski ahşap villaların inşaat ve dekorasyonunda çalıştıktan sonra, meslek hayatıma kendi ofisimde devam ettim. Dekorasyon işleri ile mesleğimi sürdürdüm. Şimdi de mimarlıktaki tecrübelerimi seramik ve gümüş atölyemde devam ettiriyorum.

Rahşan Özgürel: Çizgi ile tanışıklığım lise yaşantımın hemen sonrasında gerçekleşti. Güzel sanatların büyüsüne kapılıp Marmara Üniversitesi Grafik ana sanat dalında eğitimimi tamamladım. Tasarlamayı, çizmeyi, olmayanı oldurmayı hayat felsefesi haline getirip, içinde kendimi harmanladıktan sonra takılar tasarlayıp ruhuma, seramik formlarla yaratıcılığıma seslendim. Vardığım nokta hayatıma yeni yeni çerçevelerden bakmamı sağladı. Şimdi kendi atölyemde toprak ve yaratıcılıkla dolu günler geçirirken hayata bırakılan “s” lerin tadını çıkarıyorum.

Nasıl bir araya geldiniz, R&C Tasarım'ın kuruluşunu anlatır mısınız?

ÇG: 2010 yılından beri Rahşan ile birlikte üretimin içerisindeyiz. İkimiz de profesyonel olarak çalışırken de hep üretimin içerisindeydik. 

Kullanmak istediğimiz ürünleri bulamayınca, hadi, dedik ve üretim başladı. Evlerimizdeki mobilyalar bile tarafımızdan çizilmiş ve üretilmiş ürünlerdir. Zaten mesleğim sebebi ile şantiyeler ve atölyeler sevdiğim yerler. Rahşan’ı da buralara sürükledim. Önce ev dekorasyonu ve takılarla başladık. Sonra süreç kahve fincanlarına doğru yol aldı. Ardından aldığımız gümüş eğitimi sonrası gümüş takılar da bize katıldı. Şimdilerde ise ev dekorasyonu objelerine doğru tekrar bir dönüş başlıyor. Duvar panoları, sehpalar zaman içinde sitemizde daha fazla göreceğiniz ürünler olacak. Gümüş takılar ve kahve fincanlarımız devam edecek tabii ki.

Tasarım eğitiminizin R&C Tasarım’a katkıları neler oldu?

ÇG: Mimarlık ve tasarım eğitimi bir bütün, okulda eğitim alırken tasarım gözünüz gelişiyor. Objelere, binalara aslında kullandığımız her ürüne bakış açınız değişiyor. Tabii bu durum ürettiğimiz tüm ürünlere yansıyor. Kullanım kolaylığı, detaylar, dekorasyona uyum, ergonomi. Hepsini bir arada görebiliyor ve ürünlere yansıtabiliyorsunuz. Rahşan'la bazen günlerce ürünün detayı hakkında konuştuğumuz oluyor. Bazen bir anda ürün çıkıyor. Bazen onun düşündüğü bir detayı ben tamamlıyorum bazen o tamamlıyor. Çıkan ürün ikinizden de esintiler taşıyor. 

Tasarım, üretim, el emeği ve kahve sizin için ne ifade ediyor?

ÇG: Kendini özgürce ifade etmek.

RÖ: Her birinden aldığımız tatla yaşamı daha mutlu kılmaya çalışıyoruz.

Koleksiyonda yer alan ürün gruplarından bahsettiniz. Ürünlerde kullandığınız malzemeler ve üretim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

ÇG: Ürünlerimizin tüm tasarım süreçleri Rahşan ve benim tarafımdan yapılıyor. 

Malzeme bilgimiz çok olduğu için her türlü malzeme ile çalışabiliyoruz. Fincanlarımızda seramik ve porselen çamurları, ahşap, eski malzemeler, takılarımızda yarı değerli taşlar ve gümüş, ev dekorasyon ürünlerimizde ahşap, eski yaşanmışlığı olan ürünlerle seramiğin birleşmesi.

: Çalışma alanımızda önce formu hayal edip, akılda tasarlıyoruz. Sonrasında, form çizgilerle vücut bulup toprakla bütünleştiğinde ortaya çıkan kalıcı eserler yolculuğumuzun temel basamaklarını oluşturuyor. Koleksiyonlarımız hayal gücümüzün sınırları dahilinde şekilleniyor diyebilirim.

Bu kış koleksiyonunuzda yeni neler göreceğiz?

ÇG: Bu kış koleksiyonumuza stoneware adı verilen çamurla yaptığımız fincanlar ve dekoratif ürünler ilave olacak. Gümüş çalışmalarımıza kişiye özel isimlerin stilize edilmiş hallerinden oluşan bir koleksiyon eklenecek ve tabii ki biraz da mesleğe ucundan bir dönüş ile sehpalar ve duvar panoları ilave olacak. 

Sunum tabakları

Ürünlerinize nerelerden ulaşabiliriz?

Ürünlerimize www.rctasarim.com.tr adresimizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca satış noktalarımız var; Uğurlu Dükkan Sapanca ve Bozcaada, Dantela Bozcaada, Elizia Butik Selimiye. Satış noktalarımız kendi seçtiği ürünleri satıyor.

Eklemek istedikleriniz…

ÇG: ‘Tasarım ayrıntılarda gizlidir’ demek istiyorum.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :