"Beklenmedik Karşılaşmalar" Kalıcı Bir İlişki Vaadeder mi?

Amber EROYAN / 01 Şubat 2012
Kentlilerin ortak belleğinde iz bırakan mimarlık ve çağdaş sanat buluşmalarını uluslararası bir seçkide biraraya getiren Fatoş Üstek ile "Beklenmedik Karşılaşmalar"ın hazırlık ve pişme sürecini konuştuk.

Kentlilerin ortak belleğinde iz bırakan mimarlık ve çağdaş sanat buluşmalarını uluslararası bir seçkide biraraya getiren Fatoş Üstek ile, "Beklenmedik Karşılaşmalar"ın hazırlık ve pişme sürecini konuştuk.

Zorlu Center'ın kültür, sanat, mimarlık alanındaki ilk yayını olan "Beklenmedik Karşılaşmalar"; Anish Kapoor, Bruce Nauman, Ayşe Erkmen, James Turrell, Fischli & Weiss, Sarkis gibi uluslararası alanda tanınmış 50 sanatçının, dünyanın çeşitli kentlerinde gerçekleştirdikleri 50 yapıtı, zihin açıcı metinler eşliğinde okur-izleyicinin beğenisine sunuyor. İster görseller ister metinler üzerinden okunabilen kitapta, yapıtlar üzerine hazırlanmış kısa yazıların yanı sıra, sanat ve mimarlık alanında etkin olan söylemlere yönelik kapsamlı bir yazı da yer alıyor.

Kamusal alanda sanat üretimi, günümüz kentsel yaşamına ve mimarlık üretimine nasıl bir etkide bulunuyor? "Beklenmedik Karşılaşmalar" kent için kalıcı bir ilişki vaadediyor mu? Mimarlık ve çağdaş sanat karşılaşamalarını kategorize etmek mümkün mü? Yanıtları, Şubat'ta İş Dışı'nda...
Üstte:
"Hiç Varolmamış Bir Tarihin İzleri / Güçsüz Yapılar, Şek. 222", 2001. Michael Elmgreen ve Ingar Dragset.
Foto: © Kim Nielsen ve Muammer Yanmaz


"Beklenmedik Karşılaşmalar"ı Yaratıcılarına Sorduk...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :