Zorlu Center Şantiyesi Cemal Emden'in "Konstrüktif Parçalar"ına Dönüştü

mimarizm.com / 24 Kasım 2011

Türk çağdaş sanatının evrensel boyutlara taşınması ve çağdaş sanat alanındaki birikimin Türkiye'ye aktarılması amacıyla gerçekleştirilen Contemporary Istanbul'un (CI) ortak sponsorluğunu üstlenen Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, fotoğraf sanatçısı Cemal Emden'in Zorlu Center'in inşaat sürecini anlatan fotoğraflarından oluşturduğu sergiyi , özel tasarım bir konteyner içinde sanatseverlerle buluşturuyor.


Cemal Emden, "Konstrüktif Parçalar" olarak tanımladığı kompozisyonlarında
, Zorlu Center inşaat alanının fotoğrafları üzerinden, yapının bütünü ile parçalarının ilişkisine dair yorumlar üretiyor. Emden'in araştırmasını ilginç kılan ise, konu ile yöntem arasındaki sıkı ilişki.

Şantiye, bir yapıyı oluşturmak üzere bir araya getirilmiş, ancak henüz tamamlanmamış parçaların toplandığı bir alan ve bu alanda yapısal parçalar, bütünün içine kaynayıp üzerleri örtüldüğünde, asla algılanamayacakları pozisyonlarda, açılarda ve ilişki kombinasyonları içinde algılanabiliyor. Buna ek olarak şantiye ortamı, devam etmekte olan bir sürecin yani zaman faktörünün ifade bulduğu görsel kurgular da sunmakta. Bir başka deyişle, bir yapı öğesinin yerine yerleşmeden önceki, yerleşmekte olduğu andaki ve yerleştikten sonraki hallerinin eşzamanlı olarak, bir arada algılanmasına olanak sağlıyor ve parça-bütün arasındaki ilişkinin dinamik ve değişken özelliklerine dikkat çekiyor. Dolayısıyla konu, yani şantiye ortamı, adeta görsel kurguya ilham veriyor.


Parça – bütün ilişkisi tekrar kurgulanıyor

Cemal Emden, Zorlu Center inşaat alanında ortaya çıkan bu sıradışı görsel algı biçimlerini fotoğrafik yöntemlerle belgeliyor, çoğaltıyor, vurguluyor ve yoğunlaştırıyor. Parça-bütün ilişkisini değişik ölçeklerde tekrar kurgulayarak; yapı öğelerinin, parçalarının ya da katmanlarının şantiye ortamında bir süreliğine kazandıkları yarı-özerk konumun görsel ifadesini yaratıyor. Emden'in hassas olduğu nokta, bütünlük hissini kaybetmeden parçalayıp, parçanın özerkliğini koruyarak bütünleştirmek. "Konstrüktif Parçalar" serisindeki her bir kompozisyonda, parçanın ve bütünün ne olduğu ayrı ayrı tartışılabilir: Bütün kent / parça Zorlu Center; bütün Zorlu Center / parça tekil kuleler; bütün bir yapı kısmı / parça bir çelik profil olabilir. Tüm bu farklı ölçeklerde ortak olan, parçanın bütün karşısında kazandığı vurgu ve görsel ifade zenginliği.

Konstrüktif Parçalar, iki tür yapım sürecini; inşai konstrüksiyonu ve görsel konstrüksiyonu çakıştırıyor, ilişkilendiriyor. Parçalar, hem inşai hem de görsel kurgu oluşturmaya hizmet ediyor. Her iki kurgu da dinamik birer sürecin, sayısız ilişki olasılıklarının ifadesi. Cemal Emden'in kurguları, bozulma ile korunma arasında, çözülme ile birleşme arasında, görmek ile gözden kaybetmek, temsil ile yorumlama arasındaki ince çizgide duruyor. Mimari yapının, eninde sonunda statik bir konuma ulaşacak ömrü içindeki en dinamik kesit olan şantiyenin ruhunu görselleştiriyor.


Zorlu Center
, gerçekleştirdiği sponsorluk kapsamında, 110 metrekarelik özel lounge alanında fuar boyunca konuklarını ağırlayacak.

İstanbul'u çağdaş sanat aracılığıyla dünyayla buluşturan Contemporary Istanbul (CI) , 24-27 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu ile İstanbul Kongre Merkezi Fuar Alanı'nda gezilebilir. Performans Sanatları Merkezi Hakkında

Başlı başına bir sanat eseri niteliğinde olan İstanbul'un yeni Performans Sanatları Merkezi, Zorlu Gayrimenkul Grubu'nun sosyal sorumluluk anlayışını da ortaya koyuyor. Sanatın  çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı sanat merkezi olarak tasarlanan, aynı zamanda Londra – West End, New York - Broadway'de gösterimi gerçekleşen müzikallerin ve oyunların dünya prömiyerlerinin sergileneceği Performans Sanatları Merkezi, tam 50.000 m² alana sahip.

Zorlu Center'da yer alacak olan Performans Sanatları Merkezi, 3 bin 70 kişilik kapasiteyle Türkiye'nin en büyük gösteri sanatları merkezi olacak. Merkez açıldıktan sonra, dünyanın önde gelen müzikal, konser, dinleti, tiyatro ve dans gösterileri, resim sergisi ve müzayedeleri gibi birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapacak.

4 farklı kotta her türlü ihtiyaca yönelik irili ufaklı salon ve fuaye alanlarında etkinlik ve sergilerin yer bulacağı Performans Sanatları Merkezi'nde, biri amplifiye akustik özelliğe sahip 2.300 kişi kapasiteli; diğeri doğal akustik donanımla tasarlanan 770 kişi kapasiteli iki salon, İstanbul'u dünyaca ünlü eserlerle buluşturacak. Ayrıca farklı katlarda her türlü ihtiyaca yönelik toplam 20.000 m² fuaye alanında sergi, kafe ve mağazalar da bu merkezin içinde yer alacak. Tüm katlardaki bağlantılar sayesinde rezidanslardan alışveriş merkezine hatta kompleksin diğer kısımlarına kolayca ulaşım sağlanacak. 

 


İlişkili Haberler
Mimarlık, Fotoğraf ve Diğer Gerekli Şeyler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :