Ziyaretçi Sayısında Rekor

Filiz YAVUZ / 25 Aralık 2007

 

2007 Roterdam Mimarlık Yılı nedeniyle, kente gelen turist sayısının "rekor" rakamlara ulaştığı açıklandı.

Roterdam'ın 2007-2010 yılları arasındaki turist sayısı hedefi bir milyonken, sadece 2007 yılında Roterdam'a gelen turist sayısının rekor bir rakama; "bir milyon"a ulaşması sevinçle karşılandı. Bütün bir yıl boyunca pek çok aktiviteye ev sahipliği yapan Roterdam'da 2007'nin ilk üç çeyreği boyunca otellerin doluluk oranı, 2006 yılına göre %15 daha fazlaydı.

Mimarlık yılı boyunca Roterdam Mimarlık Enstitüsü (AIR) tarafından kente davet edilen uluslararası eleştirmenler Roterdam'a  dair düşüncelerini belirtirken, genç mimarlar da Roterdam 3. Mimarlık Bienali'nde global kentleşme hakkında tartıştılar. Le Corbusier´nin çalışmaları hakkındaki genel sunumlar ise Hollanda Mimarlık Enstitüsü ‘nün (NAI) 55.000 gibi rekor sayıda ziyaretçiyi ağırlamasına neden oldu. Özellikle "Mimarlık Yılı" olarak organize edilen projeye altı ayda yaklaşık 18,500 kişinin ziyaret ettiği kırk bina katıldı. Işıklarla süslenen kent görenleri kendine hayran bıraktı.

Roterdam 2007 Proje Müdürü Pieter Kuster, Roterdam 2007 Mimarlık Yılı sayesinde odak noktası olan kentin mimari yapısının önemine işaret etti. Mimarlık yılında pek çok yeni projeyi geniş izleyici kitlesine ulaştırdıklarını ifade eden Pieter Kuster, "2008 yılında da Roterdam Hollanda'nın mimarlık şehri olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :