"Zenlike White"tan Sonsuzluğa…

Filiz YAVUZ / 08 Aralık 2009

Modernizmin aranan mimarlarından Daniel Rowen 17 Kasım'da, Manhattan'da hayata veda etti. Daha önce Phillippe Starck ile birlikte "Ian Schragers Otelleri"nin sahibi Ian Schragers için bir ofis binası ve lüks bir daire yapan 56 yaşındaki mimar, öldüğünde Long Island'daki bu dairenin ek binasını yapıyordu.

Daniel Jared Rowen, The Washington Post'un ekonomi muhabiri Hobert Rowen ve Alice Stadler Rowen çiftinin üç çocuğunun en küçüğü olarak Washington'da dünyaya geldi. Yale Üniversitesi'nde mimarlık okuduktan "Gwathmey Siegel & Associates"te çalışan Rowen, yine Gwathmey'in yanında çalışmakta olan Frank Lupo ile birlikte 1984 yılında New York Architects'i kurdu.

Rowen, 1993 yılında yazar ve editör Coco Myers ile evlendi. Çiftin evliliklerine Times, "Daniel Rowen'in hiç evlenmeyeceğini düşünenler vardı. Bu konuşkan, analitik mimar 30larının sonlarında evlendi" şeklinde bir haber ile yer vermişti. Max, Harrisor ve Jensey adında üç çocuğu olan Rowen, on yılı aşkın bir süredir Manhattan'da Daniel Rowen Mimarlık'ın başında idi.

"Zenlike White"

Lupo ve Rowen
'ın en beğenilen projelerinden bir olan "Zenlike White" için Lupo "Müşteri, Manhattan'ın ortasında bir ‘Zen evreni' istedi" diyordu. Üstü cam olan alçak bir masanın bulunduğu birinci bölüm, yükseltilmiş bir platformun bulunduğu ikinci bölüm ve beyaz paletli dolabın bulunduğu üçüncü bölüm olmak üzere üç ana bölüm kurgusundan oluşan dairede neredeyse hiç mobilya yoktu. Rowen, 1996 yılında New York Times ile yaptığı bir söyleşide bu daire için, "Soğuk kış gecelerinde uzun bir kitabın içine düşeceğiniz bir daire değil bu!" demişti ve eklemişti; "Ama muhtemelen, müzik dinlemek için iyi bir yer.""Zenlike White"

Bu iki ortağın ilk projesi sanat simsarı Larry Gagosian için yaptıkları ofisti. Rowen'ın Gagosian ile on yılı aşkın bir süre devam eden ilişkisi böylelikle başlamış oldu ve bu ilişki Rowen'in bu yıl onun için Madison Avenue'de biri Gagosian mağazası ve diğeri ise galeri binasına büyük bir ek olmak üzere iki proje yapmasına kadar sürdü.

Rowen ve Lupo'nun diğer bir projesi ise Hintli eserlerin telif haklarının sahibi olan uluslararası Osho firmasına, Lexington Caddesi'nde yaptıkları beyaz ve sade bir ofis projesiydi. Rowen'ın portfolyosunda Manhattan'da 26. Sokak ve 11. ve 12. Caddeler arasında bulunan Starrett-Lehigh binasındaki "Martha Stewart Living Omnimedia" merkezi de bulunuyordu.

Haber, New York Times'tan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :