"Yüzeyle Kaplı Bir Hacim İstemiyorum"

Filiz Yavuz / 16 Eylül 2008Francesca Woodman / İsimsiz


Mekan olmaya çalışan kadınlar
Serginin feminist sanata odaklandığı "Performans" başlığı altındaki Francesca Woodman, ise mekanın kendisi olmaya çalışan kadın bedenleri ve mekanın içinde kaybolan kadınlar figürleri ile iki tema arasında köprü oluşturması açısından önemli.

Performans" başlığı altında ise 1970'lerde başlayan süreçte sanatçıların kendi bedenlerini keşfetmeleri, kimlik meselesi üzerine düşünmeleri ve feminist başkaldırı gibi eğilimlere olan yönelimleri ele alınıyor. Cindy Sherman'ın bu sergi kapsamında İstanbul'da ilk kez bütünlüklü olarak sergilenecek olan anonim kadın bedenleri, Valie Export'un feminist harekete ilham veren sert otoportreleri ve Türk sanatçı Nil Yalter'in kadın bedenini fetişleştiren göbek dansı videosu bu bölümün en bilindik çalışmaları olarak belirginleşiyor.

Verbund Koleksiyonu'nun bir kısmını "Suyun Bir Arada Tuttuğu" başlığı altında sergileyen Verbund Koleksiyonu Yöneticisi Gabriele Schor ve İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu, sergide "Performans" ve "Mekânlar / Yerler" temalarıyla çağdaş sanatta 1970'lerden bugüne uzanan özgül kesişim hatlarını gözler önüne seriyor.

Avusturya'nın önde gelen elektrik şirketi Verbund tarafından hayata geçirilen, çağdaş ve uluslararası yönelime sahip bir koleksiyon niteliğindeki Verbund Koleksiyonu, ülke dışında ilk kez İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde sergileniyor.

Sergide Cindy Sherman, Gordon Matta-Clark, Jeff Wall, Ernesto Neto, Gilbert&George, Francis Alÿs, Nan Goldin, Sarah Lucas, Fred Sandback, Eleanor Antin, Cecil Beaton, Bernd-Hilla Becher, Johanna Billing, Valie Export, Kate Gilmore, Birgit Jügenssen, Louise Lawler, Ursula Mayer, Urs Lüthi, Gabriel Orozco, Loan Nguyen, Ed Ruscha, Markus Schinwald, Simon Starling, Gillian Wearing, Lawrence Weiner, Francesca Woodman ve Nil Yalter gibi çalışmaları ile çağdaş sanat dünyasına yön veren 39 sanatçının 116 yapıtı yer alıyor.

Sergi, 11 Ocak 2009 tarihine kadar ziyaret edilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :