"Yüzeyle Kaplı Bir Hacim İstemiyorum"

Filiz Yavuz / 16 Eylül 2008
"İçi olmayan bir şey yapmak istedim, görünmez bir iç mekan, yüzeyle kaplı bir hacim istemiyorum" diyen Fred Sandback ve Fred Sandbeck'in tersine büyük müdahalelerle mekanı tanımlayan, hatta bir evi ikiye bölen Gordon Matta-Clark, İstanbul Modern'in eserlerini konuk ettiği 39 sanatçısından sadece ikisi.


Gordon Matta-Clark / Bölme


"Suyun Bir Arada Tuttuğu" adlı serginin "Mekânlar / Yerler" teması kapsamında sanatseverlerle buluşan bu iki sanatçının eserleri, yöntem anlamında birbirlerinden hayli farklı olsa da "Mekânlar / Yerler" temasını bütünler nitelikte. Çünkü sergi, sanatın mekân ile kurduğu ilişkiye odaklanarak, mekânın sanatçılar tarafından yıkılıp, sonra yeniden nasıl tümlenebileceğini görünür kılıyor.

"Bölme"

Mekanı toplumsal sorun olarak algılayan Gordon Matta-Clark, 1970'lerin başında galericileri ne bir evi ortadan ikiye bölme fikri ile gitti. Galericiler, New Jersey'de yakında yıkılacak olan, 1930'lardan kalma, iki katlı bir binayı verdiler kendine. Matta-Clark evi boşalttıktan sonra binanın temellerinden birini köşelemesine kesti. Böylece evin ortasında 60 cm'lik yarık oluştu. Gordon Matta-Clark'ın yarık ev üzerindeki çalışmaları dört ay sürdü. Buradaki çalışmalarına "Bölme" ismini verdi.

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'nin şef küratörü Levent Çalıkoğlu, sergi paralelinde düzenlenen söyleşiler dizisinin 13 Eylül'de düzenlenen ilk toplantısında Gordon Matta-Clark için "O'nun mekanları, bizim mekanlara biçtiğimiz bütün olumlu ya da olumsuz değerleri sürdürüyor" diye konuştu. Çalıkoğlu, Gordon Matta-Clark'ın eserlerinde toplu konut mimarisine ve Le Corbusier'in modern mimari anlayışına bir eleştiri içerdiğini de olduğunu sözlerine ekledi.


Fred Sandbeck


"Mekan aslında dolu"

Salonun, Fred Sandbeck'in eserlerinin sergilendiği bölümü için "mekan aslında dolu" diyen Levent Çalıkoğlu, Sandbeck'in Matta-Clark'ın tersine çok küçük müdahalelerle, çizgilerle mekanı tanımladığını söyledi. Çalıkoğlu, Sandbeck'in iki boyutlu düzlemde perspektifi hissettirmeyi başardığını da sözlerine ekledi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :