YEM'de Ders Zili YTÜ Öğrencileri için Çaldı

yapi.com.tr / 01 Ekim 2010


Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde yürütülecek olan 2010-2011 güz yarıyılı ‘Mimari Tasarıma Giriş Stüdyoları'nın açılışı, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bilgisayar Ortamında Tasarım Bilim Dalı ve Mimari Tasarıma Giriş [MTG] koordinatörleri Şebnem Yalınay Çinici, Fulya Ö. Akipek ve Canan Akoğlu tarafından düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak katılan Şevki Pekin, Türkiye'de ve dünyada mimarlık üzerine bir sunum yaptı.

YEM Genel Müdürü Barış Onay'ın YEM'i geleceğin mimar adaylarına anlattığı sunumuyla başlayan organizasyonda, Şevki Pekin de ‘merkez' ve ‘çevre' üzerinden bir ‘Türkiye mimarlığı' okuması yaptı. "Benim için en önemli konulardan biri, mimarlık deyince bugün Türkiye'de nerede olduğumuz ve sizlerin de öğrenciliğiniz boyunca öğrendiklerinizle buna nasıl katkıda bulunacağınız" diyen Pekin, İstanbul, Viyana ve Londra şehirlerinin gelişiminde merkez – çevre ilişkisini ele alarak bunun mimari yansımaları üzerinde durdu.

Merkezin lüksü, şıklığı ve gelişmişliği ifade ettiğini, bu duruma zıt özellikler taşıyan çevrenin de gelişimini merkeze özenmek üzerinden gerçekleştirdiğini anlatan Pekin, merkez ve çevresinin birbirine karışmadığını ama birbirini takip ettiğini söyledi. Bunun, mimari anlamda da paralel bir seyir izlediğini aktaran Pekin, "Eğer Batıyı merkez olarak kabul edersek, Rusya, Balkanlar, Orta Doğu, Hong Kong, Malezya gibi ülkelerde bir merkez özlemi ve merkeze doğru bir hareket başladı. Mimari de bu gelişmeye uygun adımlar atmak istedi" dedi. Türkiye mimarlığının da 60'lı, 70'li yıllar düşünüldüğünde atılan bireysel adımlar olmakla birlikte merkezin dışında kaldığını, 80'li, 90'lı yıllarla birlikte merkeze yaklaşmaya başladığını ifade eden Pekin, merkeze yaklaşmak ya da merkezde olmak açısından ‘fikir ihracatı – ithalatı'nın önemine işaret etti.

"Batının bakış açılarını ithal ederek elbette merkeze yaklaşıyoruz, ama ne ihraç edebiliyoruz? 60'lı, 70'li yıllara göre fikir ithalatımız azalmış, ama ihracatımız henüz başlamamış. Mimarlık anlamında şu anda merkeze doğru hızla yol alıyoruz; ama yüzeysellikten kurtulmamız gerekiyor. Kendimizi merkezde hissedebilmek için pek çok kavramı oturtmak mecburiyetindeyiz".

Salonu dolduran öğrencilere hitaben, "Bence sizlerin bundan 20 yıl sonrası için yapmanız gereken en önemli konu, benim jenerasyonumun çevrenin en ucundan başlayarak belli bir noktaya getirdiği Türkiye mimarlığını, daha merkeze taşımak"diyen Pekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Uluslararası boyuta erişmek; bunun için de uluslararası boyutta düşünmek gerekiyor. Türkiye'de mimaride bir yere gelmek, yarışmalar kazanmak, çok büyük binalar yapmak, bunları da fikir ithalatı üzerine kurmak, sizler için 40 yaşına geldiğinizde çok bir şey ifade etmeyecek. Çıtayı yükseltmiş, bu yaklaşımlardan kurtulmuş, mimarlık ortamını çevreden merkeze getirmiş olmalısınız".

Bugün başka bir eğitime adım atıyorsunuz

Etkinliğin ikinci bölümünde öğrencilere program hakkında bilgi veren Şebnem Yalınay Çinici ise ders programının 'birey' odaklı kurgusunu vurguladı. "Bugün başka bir eğitime adım atıyorsunuz. Bu, herkesin bir arada olduğu son ders olacak" diyen Çinici, "Bu, bireysel olarak kendinizi geliştirmeniz gereken bir ders" şeklinde konuştu, gördüğünün ötesini sorgulayan analitik bir bakış açısı kazandırmak istediklerini belirtti.Öğrenciler, YEM Kitabevi'ne yoğun ilgi gösterdi.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :