Yapı Dergisi 400. Sayısını Kutluyor

mimarizm.com / 05 Mart 2015


Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından 42 yıldır aralıksız olarak yayımlanan, mimarlık, tasarım, kültür ve sanat dergisi ‘Yapı' 400. sayısına ulaştı. Ulusal ve uluslararası düzeyde mimarlık dünyasındaki gelişmeleri yakından izleyen, mimarlık ortamının ve yapı dünyasının gereksinimlerine odaklanan Yapı Dergisi, yayın hayatına başladığı 1973 yılından bu yana, ilkelerinden ödün vermeden, güncel gelişmelere, yeni nesil okur profiline ve teknolojiye uyum sağlayarak uzun soluklu bir sektörel yayın olmayı başardı.


Yapı dünyasına 47 yıldır bilgi merkezi olarak hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi tarafından yayımlanan; yapı sektörü paydaşlarını, akademik çevreleri, profesyonelleri ve mimarlık kültürüne ilgi duyan herkesi kapsayan geniş bir okur kitlesine hitap eden, 42 yıl boyunca kalitesinden ödün vermeden varlığını sürdüren, mimarlık, tasarım, kültür ve sanat dergisi YAPI, 400. sayısını kutluyor. Mart 2015 itibarı ile 400. sayısına ulaşan dergiyi, Yapı-Endüstri Merkezi'nin kurucusu ve Yapı Dergisi'nin 1973-2013 arasındaki 40 yıl boyunca Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenmiş olan Doğan Hasol, ‘İnsancıl değerleri, toplum çıkarlarını, özgür düşünceyi, doğal, kültürel, tarihsel çevreyi, ödünsüz savunup koruyan bir dergi' olarak tanımlıyor.

Mimarlık mesleği ile yapı sektörü ilişkisinde köprü olma misyonu taşıyan ve bir mimarlık kültürü dergisi olan Yapı Dergisi'nin okuyucu profilini yapı sektörü paydaşları, akademik çevreler, akademik çevreler ve mimarlık kültürüne duyan herkes oluşturuyor. Mimarlık dünyasındaki gelişmeleri yakından izleyen, bu alandaki aktörlerin kendilerini ifade etmelerine olanak sağlayan, mimarlık ortamının, yapı sektörünün gereksinimlerine odaklanan bir yayıncılık anlayışını benimseyen Yapı Dergisi, uzun soluklu bir mesleki ve sektörel yayın olmayı, 1973 yılından bu yana, güncel gelişmelere, teknolojiye uyum sağlayarak ve yeni nesil okur profilinin de beklentilerini karşılayarak başardı.

Yapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yasemin Keskin Enginöz, Yapı Dergisi'nin içeriğinin DPS uygulamasıyla iOS ve Android işletim sistemli tabletlerde ücretsiz okunabildiğini, ayrıca pdf formatlı dijital versiyonunun 400. sayıya özel olarak, akademi, sektör ve medyadan tüm paydaşlara gönderildiğini belirtti. "YAPI 400 – 1973'ten Geleceğe Mimarlık ve Yapı Sektörü" ana başlığı altında hazırlanan özel dosya, Doğan Hasol'un derginin 400. sayısına dek serüvenini anlattığı bir söyleşiyle başlıyor. Ardından, derginin yayın hayatı boyunca odaklandığı, mimarlık pratiği, mimarlık eğitimi, yapı sektörü alanlarındaki kanaat önderlerinin geçmişe ve geleceğe yönelik kapsamlı değerlendirmelerine yer veriliyor.


Hasol: "İnsancıl değerleri, toplum çıkarlarını, özgür düşünceyi, çevreyi ödünsüz savunduk"

Doğan Hasol, Yapı Dergisi'nde 400. sayı nedeniyle kendisiyle yapılan söyleşide , derginin ilk çıkışının Cumhuriyet'in 50. kuruluş yıldönümüne denk geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"O yıl, 50 yıllık süreç yapısal olarak her yönüyle irdeleniyor, gözden geçiriliyor. İlk sayıyı çıkarırken diyoruz ki ‘Yapı Dergisi, en geniş anlamıyla ülkenin tüm yapısal sorunlarını incelemek amacındadır. Bu bakımdan ağırlık merkezi inşaat, teknik ve endüstri olmak üzere, çeşitli sorunlar, iktisadi konulardan sanat konularına kadar açılan bir yelpazede, bir bütünlük içinde ve elden geldiğince eksiksiz olarak ele alınacaktır.' Sanıyorum ki yıllar içinde biz bunu yapabildik."

Hasol, söyleşisinde "Yapı Dergisi'nin insancıl değerleri, toplum çıkarlarını, özgür düşünceyi, doğal, kültürel, tarihsel çevreyi ödünsüz savunup koruyan bir dergi olduğunu" vurguluyor.


Enginöz: "Başarının temelinde bilgi, kalite, toplumsal sorumluluk ve tarafsızlık var"

Yapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yasemin Keskin Enginöz ise, 400. sayının yayımlanması vesilesiyle şunları ifade etti:

"Yapı Dergisi, içerdiği konuların çeşitliliği, yayımlanan metinlere, kullanılan dilin sade ve akıcılığına ve yayın kalitesine gösterdiği özenle benzerlerinden farklı olarak anıldı. Yapı Dergisi'nde içerik olarak çevre, şehircilik, mimarlık kuramı ve tarihi, proje - uygulama, teknoloji ve malzeme, endüstri tasarımı ve sanat konularının geniş bir yelpazede ele alınıyor. Özellikle kurucusu Doğan Hasol'un da altını çizdiği mimarlık mesleğinin etik kuralları, çağdaş düşüncenin egemenliği, toplumsal sorumluluk, tarafsızlık, Türkçeyi özenli kullanma gibi ilkeleri, bugün de koruyarak yeni yetişen neslin mimarlık kültürüyle doğru ilişkilenmesinde yol gösterici oluyor hem de saygın ve güvenilir yaklaşımıyla mimarlık ve yapı sektörü arasında köprü görevi görüyor.  Binlerce habere, yüzlerce yazıya, projeye ve uygulamaya özgünlük, bilimsellik ve objektiflik ölçütlerini benimseyerek yer veren Yapı Dergisi'nin başarısının temelinde bu değerler ve sağlam ilkeler yatıyor."


1973'ten Geleceğe Mimarlık ve Yapı... 

Dergide, "YAPI 400 – 1973'ten Geleceğe Mimarlık" başlığı altında görüş bildiren akademisyenler ve mimarlar ise şöyle sıralanıyor:

Prof. Dr. Ruhi Kafescioğlu, Doğan Tekeli, Erdoğan Elmas, Tan Oral, Ersen Gürsel, Şengül Öymen, Yavuz Selim Sepin, Prof. Dr. İhsan Bilgin, Prof. Dr. Belkıs Uluoğlu, Vedat Tokyay, Prof. Dr. Derya Oktay, Semra Uygur, Prof. Dr. Handan Türkoğlu, Murat Tabanlıoğlu, Ayşe Hasol Erktin, Ali Osman Öztürk, Metin Kılıç-Dürrin Süer, Gürhan Bakırküre, Kerem Erginoğlu, Ercan Ağırbaş, Enis Öncüoğlu, Cem Sorguç, Hasan Çalışlar, Ömer Kanıpak, Doç. Dr. Deniz Dokgöz, Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu ve Hakan Demirel.

Söz konusu uzmanların Türkiye ve dünyadan beğendikleri ve beğenmedikleri yapılara ilişkin gerekçeleriyle birlikte aktardıkları görüşler de ilginç ve önemli ayrıntılar arasında yer alıyor.

"YAPI 400 – 1973'ten Geleceğe Yapı" başlığı altında ise, sektörde faaliyet gösteren mesleki sivil toplum örgütlerinin yöneticilerinden Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Önceki Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Ahmet Yamaner, ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz veSoyak Holding CEO'su Dr. M. Emre Çamlıbel görüşlerini açıkladı.


Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.
Tablet uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :