Yapı 2009 İzmir Fuarı Açıldı

yapi.com.tr / Aslı ELİTSOY / 15 Ekim 2009
15. Uluslararası Yapı 2009 İzmir Fuarı, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi tarafından açıldı. 15 -18 Ekim 2009 tarihleri arasında Kültürpark Fuar Alanı'nda düzenlenen 15. Uluslararası Yapı 2009 İzmir Fuarı, Ege Bölgesi yapı profesyonellerini bir araya getiriyor.

Ülke çapında tüm yapı profesyonellerini bir araya getiren, sektöre uluslararası alanda ticari açılımlar sağlayan, yapı malzemesi sektörünün en büyük buluşmaları olan Yapı Fuarları, Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 30 yılı aşkın süredir düzenleniyor. Son yıllarda etkisi Ege Bölgesi'nin yanı sıra Akdeniz Bölgesi'ne de taşan ve en büyük ikinci Yapı Fuarı olan, Yapı 2009 İzmir Fuarı, 15 – 18 Ekim 2009 tarihleri arasında Kültürpark Fuar Alanı'nda düzenleniyor.

Fuarın açılış töreninde konuşan İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Erdoğan, dünyada yaşanan ekonomik krizin boyutlarına dikkat çekerek, "Bu durumdan kurtulmanın tek yolu çare aramak" dedi. Erdoğan, Yapı Fuarları'nın arayış içinde olanların, aradıklarını bulacakları yerler olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bir fuara daha ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sırrı Aydoğan, "15 yıldır İzmir'de düzenlenen Yapı Fuarları büyük bir önem taşıyor. Her fuardan sonra işlerinin açıldığını belirten birçok esnaf arkadaşımız var. İzmir'de bu dönem turizm sezonu kapanmış, inşaat sezonu başlamıştır. Tüketiciler, bu fuarda sergilenen birçok ürün çeşidi arasından seçim yaparak inşaat faaliyetlerine başlayacaklardır" dedi.

Doğan Hasol İzmir'in "fuarlar şehri" olduğuna dikkat çeken Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ise eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'nın "Burada açılan fuarın Alsancak'taki kundura boyacısına bile faydası var" dediğini hatırlatarak, Yapı Fuarları'nın sektörün buluşması, sanayicilerin birbirine ulaşması ve ihtiyaç sahiplerinin malzeme bulması bakımından oldukça önem taşıdığını belirtti.

Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Güven Cantürk de mimar, iç mimar, inşaat mühendisi, teknik elemanlar ve tüketicilerin yoğun ilgisini çeken Fuarda bu yıl 24 ülkeden 1675 ürün ve 572 markanın yer aldığını söyledi ve "Özel sektörün yanı sıra kamu kesiminin ve karar vericilerin yakından izleyip çareler araştıracakları fuarda, çağdaş teknolojiyi yansıtacak yeni ürünlerin sergilenecek olması da ayrı bir önem taşıyor" dedi.

Geçen yıl yeni bir sergileme salonunun da eklenmesi ile yüzde 30 oranında büyüyen ve ürün çeşitliliğini arttıran Yapı İzmir Fuarı, turizm sezonunun bitimiyle beraber hareketlenen inşaat malzemeleri piyasasına hız kazandıracak. Turizm yapılarının yanı sıra yazlık konut yatırımları ve tadilat çalışmaları ile Türk yapı malzemeleri sektörü için Ege Bölgesinin sektör profesyonelleri Yapı İzmir Fuarı'nda bir araya gelecek. Katılımcı firmalar fuarda pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilecekleri en önemli ürün, teknoloji ve hizmetlerini sunacaklar. Geçen yıl 23.200 ziyaretçisi olan fuarı bu yıl, tüm Ege Bölgesi'nde yapılan yoğun tanıtım çalışmaları, ticaret ve meslek odalarına özel hazırlanan fuar ziyaret organizasyonları ile 30 bin yapı profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ayrıca fuar katılımcısı firmalara KOSGEB ve İzmir Ticaret Odası tarafından katılım desteği sağlanıyor.Bu yıl 15'incisi gerçekleşen Uluslararası Yapı/Turkeybuild 2009 İzmir Fuarı'nda, Türk yapı malzemesi piyasasının bel kemiğini oluşturan 250'ye yakın katılımcı firma ve ürünleri, 30 bine varan yapı profesyoneli ziyaretçi potansiyeli ile bir araya gelecek. Kültürpark Fuar Alanı'nda 15 bin metrekare sergileme alanı ile üretici firmalara, meslek odalarına, üniversitelere, derneklere kamu kuruluşlarına ve sektör yayınlarına ev sahipliği yapacak. Yapı-Endüstri Merkezi, her geçen gün büyüyen ve gelişen Ege Bölgesi yapı piyasasına kolayca ulaşabilmesi için sektörü, Uluslararası Yapı 2009 İzmir Fuarı'nda bir araya getiriyor.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :