Xavier Vilalta Studio'dan Doha'ya Alfa

Filiz YAVUZ / 15 Haziran 2010
Barselonalı mimarlık ofisi Xavier Vilalta Studio, Katar'ın başkenti Doha'da yapılmak üzere açılan uluslararası kule tasarımı yarışmasını kazandı. "Alfa (Alpha)" isimli projenin, "GIRIH" olarak anılan tarihi Arap karolarından ilham alınarak tasarlandığı bildiriliyor.Xavier Vilalta Studio'dan yapılan açıklamada "kendine güvenen ve yenilikçi" olarak tanımlanan projenin amacı "eski tasarım gelenekleri ile modern bina yapım teknolojilerini temel alarak Doha kentinin kültürünü ve özünü yakalamak" şeklinde açıklanabilir. Zaten Xavier Vilalta Studio'ya da proje hakkında "tarihi kültür mirası ile gelişmiş yapı tasarımını kombine eden bağımsız bir ekosistem" şeklinde söz ediyor.

Sert iklim koşulları içinde rüzgâr, su ve birincil enerji kaynağı olan güneş konusunda sabit koşulları sağlamak için geleneksel mimarlıktan ilham aldıklarını dile getiren Barselonalı mimarlar,  aktif ile pasif sistemleri birleştirerek sürdürülebilir bir kalkınma sağladıklarını ifade ediyorlar.Xavier Vilalta Studio, tasarımın verimli ve sürdürülebilir olduğunun altını çizerek, kuleler arasındaki geçişi sağlayan bağlantıların, erişebilirliği ve verimliği sağlamak amacıyla geliştirildiğini söyleyerek kulelerin ve köprülerin, tıpkı çekirdeğin ve çerçevenin iç içe geçtiği kamusal alanlarda olduğu gibi birbirine karıştığını dile getiriyorlar. Diğer yandan mimarlar kuleleri ve köprüleri birbirine karıştırarak,  yüksek binalarda yeni bir tipoloji yaratmaya çalıştıklarını da eklemeden geçmiyorlar.

Binanın eşsiz (unique) kabuğu ise "GIRIH" adındaki eskiden tasarımın belkemiği olarak kullanılan eski Arap karolarından ilham alınarak tasarlandığını tekrar hatırlatalım.

Haber, dezeen.com'dan derlenmiştir.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :