Ürünler ile Tüketicilerin Bağlantı Noktası; "Vida İstanbul"

mimarizm.com / 12 Kasım 2014


Vida İstanbul, tasarımseverleri ahşabın güçlü duruşundan iç mimariye uzanan bir yolculuğa davet ediyor. "Vida"nın bağlayıcı özelliğinden ilhamla yaratılan marka, iç mimar Esen Es'in tasarımlarından oluşuyor.


Doğal formlar, özgün çizgiler ve ahşabın doğal yaşama vurgusu son deönemde tasarımcılar arasında öne çıkmaya başladı. Yaşam alanları içerisinde naif dokunuşlar arayan kullanıcılar, mobilyalarının yaşamlarının parçası olmasını ve kendileriyle birlikte yaşlanmasını istiyor. Bu eğilime yanıt veren tasarımlar üreten Vida İstanbul, tasarımseverleri ahşabın güçlü duruşundan iç mimariye uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. 


"Tüm süreçlerde ürün ile nihai kullanıcı arasında bağlayıcı oluyoruz"

Doğada varolan formlardan esinlenen tasarımlar, Vida İstanbul'un naifliğini ortaya koyuyor. Genellikle Art Nouveau etkisiyle tasarımlar yapan Esen Es, her ürünün mutlaka bir hikayesi olduğunu söylüyor. Ahşap ağırlıklı dekorasyon objeleri, sehpadan berjere, aydınlatmadan aynaya farklı ürün gruplarında Vida İstanbul'da hayat buluyor. Es, markanın ortaya çıkışının ardındaki fikri şöyle anlatıyor: 

              

"Vida birleştirir. Biz de ondan esinlendik. Çünkü yazarak ya da çizerek oluşturduğunuz bir hayali hayata geçirirken prototip hazırlığı, malzemelerin seçimi, atölye vb. tüm süreçlerde ürün ile nihai kullanıcı arasında bağlayıcı oluyoruz. Ekip çalışması sonucunda beklentilere uygun tasarımlarımızı sunuyoruz. Kullanıcılarla tasarım dünyası arasında adeta köprü kuruyoruz. Bu yüzden ürünlerimiz de Vida markasını taşıyor."


Ahşap Şıklık

Mekanlara doğadan dokunuşlar katmayı hedefleyen Vida İstanbul'un yeni koleksiyonunda ağaç gövdeli sehpalar, kadife ve derinin ahşapla birleşiminden ortaya çıkan koltuklar, ayos ve kayın ağacından aydınlatmalar bulunuyor.

Ağaç Görünümlü Konsol

Doğanın yalınlığından ilham alan Vida İstanbul, evinde ya da ofisinde doğadan bir parça arayanlar için farklı ürün gruplarında tasarımlar sunuyor. Bunların arasında konsollar özellikle dikkat çekiyor.
Ağaç görünümlü ayaklarıyla Twig Konsol, bulunduğu mekana doğallık ile birlikte modern çizgiler taşıyor. Ağaç dallarının oluşturduğu çizgilerin yanı sıra taşıyıcı özellikleri vurgulayan bacaklarıyla Twig Konsol, içinde bulunduğu ortama hem rustik bir görünüm hem de şıklık katıyor.


Mark Yeniden Değer Kazandı

Tedavülden kalkalı yıllar oldu ama Vida İstanbul'un banknot tasarımlı Mark yastıkları, evinize 'bereket' getirmenin en eğlenceli yolu...


Yerden Bitme Root

Ağaç kökünün yer altında toprağı zorlamasından ilham alan Root, kayın ağacının camla buluşmasıyla ortaya çıktı. Root, mekanlara ormandan bir esinti ve doğal bir konfor sunuyor.

 

Tasarımcı hakkında:

İstanbul'da doğan Esen Es, kozmopolit yapısıyla yaratıcılığın yaratıcısı olan bu şehirden oldukça etkilendi. Adana'daki lise öğreniminin ardından, üniversite hayatını Amerika'da California San Jose State University Grafik Tasarım Bölümü'nde tamamladı. İstanbul'a döndükten sonra Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık Bölümü'ne devam eden Es, okuldan mobilya bölüm birincisi olarak mezun oldu. Eğitimi ve sonrasında edindiği deneyimleri, 2010 yılında kurduğu mobilya tasarımı ağırlıklı içmimari proje hizmeti veren Vida İstanbul'da bir araya getirdi. Eğitim hayatı sonrasında birçok projeye imza atan Esen Es, Vida İstanbul çatısı altında özgün tasarımlar üretmeye devam ediyor.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :