UNICEF'ten Sağlıklı Su Erişimine Dikkat Çeken Aile Portreleri

mimarizm.com / 28 Ağustos 2015


Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın su, sağlık ve hijyen şartlarının iyileştirilmesine karşın 2015 yılında hala 663 milyon kişi sağlıksız içme suyu kullanıyor. Bu duruma dikkat çekmek adına VII Photo'dan Ashley Gilbertson, UNICEF için, yedi ülkeyi gezerek aileleri ve günlük kullandıkları su miktarlarını fotoğraflıyor.

Fotoğraf serisinden bir seçkiyi ve ailelerin suya erişim öykülerini sizlerle paylaşıyoruz.


Nijer Cumhuriyeti'nden Fouré Moussa, ailesinin günlük ihtiyacı olan 80 litrelik suya ulaşmak için 2 kilometre uzaklıktaki kuyuya yürüyor. Uzun süre kuyrukta beklememek için ise geceleri gidiyor. Kuyuya varması yarım saat, ihtiyacı olan suyu doldurması ise 15 dakika sürüyor.


Abu İbrahim'in ailesi, Ürdün çöllerinde 700 koyununa su ve yemek sağlama ihtiyacıyla sürekli hareket halinde olan Bedevi'lerden. Aile günlük olarak kendileri için 200 litre, koyunları için ise 7.800 litre suya ihtiyaç duyuyor.


Günlük olarak 100 litre su tüketen Nijer'deki Hama ailesinin suya ulaşmak için 3 seçeneği var: Aile, yağmur sularının toplandığı sağlıksız gölleri kullanıyor, yılın belli dönemlerinde açık olan yakınlardaki bir çeşmeden para ödeyerek su temin ediyor ya da çok daha uzakta yer alan bir kuyuyu kullanıyor.


Swarga Mala Gayali, eşi ve eşinin ailesiyle birlikte Hindistan'da yaşıyor. Yaklaşık üç yıl önce kurulan su tulumbasına kadar Swarga Mala her gün yaklaşık 40 kere ihtiyaçları olan 220 litrelik suyu temin edebilmek için birkaç yüz metre ötedeki komşularının evine gidiyormuş.


Malavi'de yaşayan Malenga ailesi günde yaklaşık 120 litre su tüketiyor. Aile şu an kullandıkları kuyudan önce suyu daha sığ bir kuyudan aldıklarını ve bu sebeple ishal hastalığı geçirdiklerini hatta kullananan diğer ailelerden bazılarının ise koleraya yakalandığını belirtiyor.


Myanmar'daki Nyo Oo ve ailesi ise günde yaklaşık 100 litre su tüketiyor. Çoğunlukla yakınlardaki bir kuyuyu kullanan aile, yağmurlu zamanlarda ise para biriktirebilmek için banyo için gerekli olan suyu kirlilik riskine rağmen yakınlardaki daha küçük kuyulardan ve havuzlardan elde ediyor.


Amerikalı fotoğrafçı Ashley Gilbertson ve ailesi ise günlük yaklaşık 1000 litre su tüketiyor. Gilbertson, kendi ükelerindeki su kullanımının diğer ülkelere kıyasla daha fazla olacağını tahmin ettiğini ancak sonuç karşısında çok şaşırdığını söylüyor.

Seriye ait diğer fotoğraflara Facebook sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu haber medium.com 'dan derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :