UICB’den Yapının Geleceğine Dair Tüyolar

Burçin Yılmaz / 13 Kasım 2008Sirkka Heinonen:

Yapı sektöründe yakın vadede geleceği şekillendirecek olgular nelerdir?
 
Gelecekle ilgili ana konulara biz "mega trendler" diyoruz. İnşaat sektörü için özellikle en önemli konu iklim değişikliği, yani çevresel konular, bir binayı inşa ederken nasıl daha enerji verimli hale getirebilir, enerjiyi nasıl daha fazla koruyabiliriz? Çevremizi nasıl koruyabiliriz? Bu dönemde yoğunlaşılan konulardan en önemlisi bu. Ayrıca demografik (nüfus bilimi) konular da önemli. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki nüfus artışı sebebiyle herkesin alım gücüne uygun konutlar nasıl yaratılabilir, bu göz önünde bulundurulmalı. Endüstrileşmesini tamamlamış ülkelerde ise nüfusun yaşlı olması bir problem haline geliyor. İnsanlar kendi evlerinde yaşlanabilmeli, inşaat sektörü yaşlı insanların kimseye ihtiyaç duymadan kendi evlerinde yaşayabilmeleri için çalışmalı. Bir de daha az önemli diyebileceğimiz konular var, ben onlara "zayıf sinyaller" diyorum. Bunlar şimdi önemsiz görünen ama ilerde çok önemli hale gelebilecek konular. Örneğin: Doğanın sümulasyonu, yavaş tasarım, yeşil altyapının geliştirilmesi gibi.

Sektörde geleceğe yönelik kararlar alırken nasıl bir süreç izlenmeli?

Bu çok önemli bir konu. Geleceği düşünürken biz zaten geleceği planlamaya başlıyoruz demektir. Bizim bugün yaptığımız seçimler geleceğin yapı taşlarıdır, bunu unutmamalıyız. Gelecek çok uzakta bir olgu değildir. Aslında gelecek şimdidir. Geleceğin tohumları bugünden atılır, geleceği yorumlamak için dünden dersler almak gerekir.

Gelecekle ilgili raporlar üreten Club of Rome'un üyesisiniz. Bu kuruluşta göreviniz nedir?

Benim Club of Rome'daki görevim, bilim insanlarıyla karar vericiler yani hükümetten önemli kişiler arasında bir köprü vazifesi görmek. Ayrıca pek çok konferans organize ediyorum. Araştırma konusu olabilecek yeni başlıklar öneriyorum.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :